80. Venedik Film Festivali’nde TRT Ortak Yapımı Green Border’a 7 Ödül

Dünyanın en eski ve en prestijli film festivali olan “80. Venedik Film Festivali”ndeödüller sahiplerini buldu. Polonyalı usta yönetmen Agnieszka Holland’ın yönettiği TRT ortak yapımı “Green Border” filmi Özel Jüri Ödülü başta olmak üzere toplam 7 ödül kazandı.

İtalya’nın Venedik şehrinde 30 Ağustos – 9 Eylül tarihleri arasında düzenlenen “80. Venedik Film Festivali”nin ana yarışma bölümünde dünya prömiyerini gerçekleştiren TRT ortak yapımı “Green Border” filmi, “Özel Jüri Ödülü” başta olmak üzere toplam 7 ödül kazandı.

Yönetmenliğini Agnieszka Holland’ın üstlendiği “Green Border” filmi, “Özel Jüri Ödülü”başta olmak üzere festivalin en önemli yan ödüllerinden biri olan “UNICEF İçin Sinema Ödülü”, Sorisso Diverso Venedik Ödülleri’nde “En İyi Yabancı Film Ödülü”, “ARCA CinemaGiovani Venedik’teki En İyi Film Ödülü”, “Premio CinemaSara Ödülü”, “Green DropÖdülü” ve “Kültürel Çeşitlilik Ödülü” dahil toplam 7 ödülün sahibi oldu.

Mültecilerin hikayesine odaklanıyor

Günümüzün en önemli sinemacılarından biri olan Polonyalı Agnieszka Holland’ın yönettiği TRT ortak yapımı “Green Border” filmi, Polonya ve Belarus sınırındaki mültecilerin hikâyesini anlatıyor. Başta Eurimages olmak üzere Avrupa’nın en önemli fonlarından destekkazanan film; Türkiye, Polonya, Fransa, Çek Cumhuriyeti ve Belçika ortak yapımı. AgniezskaHolland “Green Border” filmiyle, geçtiğimiz Temmuz ayında gerçekleştirilen 12 Punto 2023’te “TRT Uluslararası Ortak Yapım Ödülü”nü kazanmıştı.

Festivalin Orizzonti yarışmasında Selman Nacar’ın yönettiği TRT ortak yapımı “Tereddüt Çizgisi” filmi de dünya prömiyerini gerçekleştirdi.

PAYLAŞ

Ağustos 2010’da yayın hayatına başlayan aylık sinema dergisi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir