77. Cannes Ödülleri Sahiplerini Buldu

Bu yıl 77’ncisi düzenlenen Cannes Film Festivali’nde ödüller sahiplerini buldu. Festivalde prestijli Altın Palmiye Ödülü, “Anora” filmiyle Amerikalı yönetmen Sean Baker’ın oldu. “Emilia Perez” filminin dört kadın oyuncusu, En İyi Kadın Oyuncu ödülünü paylaşarak festival tarihine geçti.

Fransa’nın güneyinde bulunan Cannes şehrinde bu yıl 77’ncisi düzenlenen Cannes Film Festivali sona erdi. 14-25 Mayıs tarihleri arasında düzenlenen festivalde iddialı birçok yapım Altın Palmiye için yarıştı.

İşte kazananlar..

JÜRİ ÖZEL ÖDÜLÜ

Bu yıl Jüri Özel Ödülü, İranlı film yapımcısı Muhammed Rasulof’un oldu. Ülkesinden kaçan yönetmen, The Seed of the Sacred Fig adlı filminin prömiyeri için Cannes’a gelmişti.

ALTIN PALMİYE

Festivalde Altın Palmiye Ödülü, “Anora” filminin oldu. Ödülü, filmin ABD’li yönetmeni Sean Baker aldı. Baker, Terence Malick’ten (The Tree of Life, 2011) bu yana bu ödülü kazanan ilk Amerikalı oldu. “Anora”, yönetmenin Cannes’da gösterilen üçüncü filmi.

EN İYİ YÖNETMEN

Miguel Gomes, “Grand Tour” filmiyle En İyi Yönetmen ödülünün sahibi oldu.

EN İYİ SENARYO ÖDÜLÜ

Cannes’da 13 dakika boyunca ayakta alkışlanan The Substance’ın yönetmeni ve senaristi Coralie Fargeat, En İyi Senaryo Ödülü’nü kazandı.

EN İYİ ERKEK OYUNCU ÖDÜLÜ

ABD’li oyuncu Jesse Plemons, Yorgos Lanthimos’un yeni filmi Kinds of Kindness ile En İyi Erkek Oyuncu ödülünü kazandı.

EN İYİ KADIN OYUNCU ÖDÜLÜ

Bu yıl Cannes’da bir ilk yaşandı. Emilia Pérez filminin dört kadın oyuncusu, “En İyi Kadın Oyuncu” ödülünü paylaştı. Altın Palmiye ödüllü yönetmen Jacques Audiard imzalı filmin oyuncuları Zoe Saldana, Selena Gomez, Karla Sofía Gascón ve Adriana Paz, En İyi Kadın Oyuncu ödülünün sahibi oldu. Ödülü, Karla Sofia Gascon aldı. Film aynı zamanda “Jüri Ödülü”nün de sahibi oldu.

ONURSAL ALTIN PALMİYE (Palme d’Or)

Yıldız Savaşları serisinin efsane yönetmeni George Lucas, Onursal Altın Palmiye’nin sahibi oldu.

BÜYÜK ÖDÜL

Festivalde Büyük Ödül ise All We Imagine as Light filmiyle Payal Kapida’ya gitti. (ntv)

Ağustos 2010’da yayın hayatına başlayan aylık sinema dergisi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir