60. Antalya Altın Portakal Film Festivali Basın Toplantısı Yapıldı

Antalya Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde 7-14 Ekim tarihleri arasında gerçekleşecek 60. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nin basın toplantısı bugün Antalya’da düzenlendi. Basın toplantısına Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı ve Festival Başkanı Muhittin Böcek, festivalin idari direktörü AvCansel Tuncer, festival yönetmeni Ahmet Boyacıoğlu ve festivalin bu yılki Ulusal Uzun Metraj Film Yarışmasıjüri başkanı Demet Akbağ ve Antalya Şehir Tiyatroları Genel Sanat Yönetmeni Mehmet Özgür katıldı. Basın toplantısında festivalin afişi, Onur ve Başarı Ödülleri sahipleri, Ulusal Yarışma jürileri ve programdan sürprizler açıklandı.

Image

Muhittin Böcek: Altın Portakalımızda ilkleri hayata geçirdik”

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, Cumhuriyetimizin 100. Yılı ile festivalimizin 60. yılını birlikte kutlamaktan duyduğu mutluluğu söyleyerek başladığı sözlerine Bu yıl, hepimiz için çok özel bir yıl. Çünkü Cumhuriyetimizin 100. yılını kutlarken, Altın Portakalımızın da 60. yılını kutluyoruz. Ülkemiz, şehrimiz ve Türk sineması için çok onurlu zamanlara birlikte tanıklık ediyoruz. Ülkemizin ilk ve en uzun soluklu festivali, Antalyamızın gururu olan Altın Portakalı’mız, bizden önce fazlaca yara almış ve tahrip edilmişti. Özüyle, doğasıyla oynanmıştı. Bu nedenle göreve gelir gelmez Festivalimize hak ettiği değeri yeniden vermenin sorumluluğuyla hareket ettik ve 56’ncı yılında Altın Portakalımızı özüne döndürdük. Türk sineması ve bileşenleriyle daha anlamlı olan Festivalimizin sönen ışığı yeniden parladı. Ama biz bu kadar ile yetinemezdik ve yetinmemeliydik. Kendi değerleriyle yeniden buluşan Altın Portakalımız, her geçen yıl yenilenmeli ve uluslararası arenada daha fazla güçlenmeliydi. Bu düşünceler ışığında; sanatçılarımız, sektör temsilcilerimiz, sinema emekçilerimiz ile birlikte ortak akılla aldığımız kararlar doğrultusunda Altın Portakalımızda ilkleri hayata geçirdik.

 

Sinema sektöründeki kadın emeğine dikkat çekmek amacıyla, sinemamızın ilk yıldız kadın oyuncusu olan ve kamera arkasında da pek çok ilke imza atmış Cahide Sonku anısına, kadın sinemacılarımızı ödüllendirmeye başladık. Geleceğin sinemacılarına destek olmak ve onlara ilham vermek amacıyla, Altın Portakal Sinema Okulu’nu hayata geçirdik.  Festivalimizde her yıl, ülkemizin farklı şehirlerindeki üniversitelerde eğitim gören yüzlerce öğrenciyi ağırladık. ‘Gençler üretecek, Antalya gençlerle birlikte yükselecek’ sloganıyla hayata geçirdiğimiz sinema okulumuz ile hayallerine giden yolda gençlerimize destek olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Altın Portakalı’mıza kazandırdığımız bir diğer yenilik ise, Edebiyat Uyarlaması Uzun Metraj Senaryo Yarışması oldu. Böylece; edebiyatımızın nitelikli eserlerinin sinemaya uyarlanmasını teşvik ediyoruz ayrıca yapımcı ve sanatçıların yeni eserler üretmesine maddi ve manevi katkı sağlıyoruz. ‘Antalyamız kültür ve sanatın da başkenti olacak’ diyerek çıktığımız yolda festival sayımızı 2’den 7’ye çıkarmanın ve şehrimizi tam anlamıyla bir festivaller şehri yapmanın mutluluğu ile Altın Portakalımıza nice 60 yıllar diliyor, şimdiden yarışmaya hak kazanan tüm filmleri tebrik ediyorum, diye devam etti.

60. Yılın Afişi Hazır!

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, festivalin merakla beklenen afişini şu sözlerle açıkladı:‘Sinema sonu olmayan bir yolculuktur’ düşüncesinden yola çıkarak görsel tasarımcı Galip Aksular tarafından hazırlanan 60. yıl afişimizi sizlerle paylaşmanın mutluğunu yaşıyor ve festivalimizin sonsuza kadar var olmasını diliyorum.” 

Ulusal Yarışmaların Jüri Üyeleri Açıklandı

Altın Portakal Film Festivali’nde ilk kez Türkiye’de izleyiciyle buluşacak filmlerin yarışacağı Ulusal Yarışma jürilerinde bu yıl da çok değerli isimler yer alıyor. Festival Başkanı Muhittin Böcek, “Festivalimizin 60. yılında ulusal uzun metraj film yarışması jürimize, bugün varlığıyla bizleri onurlandıran usta oyuncu sayın Demet Akbağ başkanlık edecek. Kendisine teşekkür ediyoruz. Jürimizde; kurgucu Ali Aga, sanatçı Ayşegül Aldinç, oyuncu Mehmet Günsur, yönetmen ve oyuncu Onur Saylak, yönetmen Özcan Alper ve yazar Sema Kaygusuz yer alıyor. Jürimize şimdiden kolaylıklar diliyor ve varlıklarıyla bize değer kattıkları için her birine teşekkür ediyorum,” dedi.

Onur ve Başarı Ödülleri Açıklandı

Türkiye’nin en köklü festivallerinden biri olmanın bilinciyle bu yıl festivale hazırlandıklarının altını çizen Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, “Size Onur ve Başarı Ödülleri’mizi alacak birbirinden kıymetli isimleri açıklamak istiyorum: Sayın Erdal Özyağcılar, Sayın Işıl Yücesoy, Sayın Müjdat Gezen, Sayın Selçuk Yöntem, Sayın Şerif Sezer varlıklarıyla bizleri onurlandırıp 60. yılın Onur Ödüllerini alırken, ülkemizin başarılı iki yıldızı Farah Zeynep Abdullah ve Aras Bulut İynemli ise Başarı Ödülü’müzün sahipleri olacak,” dedi.

Demet Akbağ:

Festivalin bu yılki Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması jüri başkanlığını tiyatro, sinema ve televizyona uzanan oyunculuk kariyeri boyunca unutulmaz projelere ve çok sevilen karakterlere hayat veren usta sanatçı Demet Akbağ üstleniyor. Demet Akbağ basın toplantısında “Sevgili arkadaşlarımızdan biri gelip başkanım diyince kafamı çevirdim hemen. Malum sizin bildiğiniz Hükümet Kadın filminden beri hükümet kadın, hükümet başkan, o kadar çok başkan diye hitap ediliyor ki bu sefer tescillendi başkanlığım, resmiyet kazandı. Çok teşekkür ederim. Sevgili Antalyalılarla beraber olmanın heyecanını yaşayacağım ben de, bu önden provası gibi oldu. Her zaman çok heyecan vericidir Antalya Altın Portakal Ödül töreni biz oyuncular ve bütün sektör için. Herkesi bir araya getirir. Biraz önce tanıtım filmini izlerken eski günler de gözümde canlandı. Sektörü buluşturur, insanları kaynaştırır, birlikte bir şey izlemenin, seyirciyle birlikte olmanın, sanatın o birleştirici yanını en güzel görebileceğiniz etkinliklerden biridir ve bizim gururumuzdur. Ne kadar şanslı ki Antalya Türkiye’nin en önemli ödül töreni ve ödülü bu şehre mahsus sadece. Antalya’nın her türlü görseliyle, heykelciğiyle sembolü haline gelmiş. Ayrıca ben 60. yılda, bu özel yılda jüri başkanı olduğum için gurur duyuyorum ve çok teşekkür ediyorum beni davet ettiğiniz için.  Benim için de çok gurur verici daha önce ödülünü aldığım, sevdiğimiz bir ödül töreninin bir parçası üstelik de jüri başkanı olmak, sorumluluk da büyük. Kendi ödüllerimle alakalı minicik bir şey söyleyip sözü devrediyorum. Benim sizlerin bilmediğini sandığım bir ödülüm var. İlk filmimle ödül aldım. Sizlerin bildiği ilk filmim Vizontele  ama sizlerin bilmediği filmim Tersine Dünya. Tersine Dünya filmiyle Altın Portakal ödülü ile tanıştım. Sonra da Vizontele filmindeki Siti Ana karakteriyle geldi Altın Portakal ödülüm. İki kıymetli heykelciğim evde durur. Bu sene de bu heykelcikleri verecek olan jürinin başkanı olmanın gururu ve onurunu yaşıyorum. Tekrar teşekkür ediyorum,” dedi.

Bu yıl Ulusal Belgesel Film Yarışması’ndaki birbirinden heyecan verici yapımları karikatürist-yazar-belgesel film yönetmeni Behiç Ak, yönetmen-senarist-multimedya santçısı Deniz Tortum ve yönetmen-senarist-yapımcı Zeynep Dadak’tan oluşan jüri değerlendirecek. Ulusal Kısa Metraj Film Yarışması’nda yönetmen Elif Refiğ, oyuncu Hazar Ergüçlü ve film programcısı-yapımcı Paolo Bertolin’den oluşan jüri, 60. yılın Altın Portakal Ödülleri’ne karar verecek.

 

60. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde Sinema Yazarları Derneği tarafından verilecek SİYAD En İyi Film Ödülü jürisinde Ali ErcivanFatih Özgüven ve Yeşim Tabak, Film Yönetmenleri Derneği tarafından verilen Film-Yön En İyi Yönetmen Ödülü jürisinde ise yönetmenler Biket İlhanEylem Kaftan ve Tayfur Aydın yer alacak.

Edebiyat Uyarlaması Senaryo Yarışması’nın jüri üyeleri ise yapımcı Anna Maria Aslanoğlu, yönetmen-yapımcı Ezel Akay ve yazar Hakan Bıçakcı’dan oluşuyor.

Cansel Tuncer: “60. yılımızda Antalya’nın dört bir yanına festival filmlerini ulaştırmak istiyoruz.”

Festivalin idari direktörü Cansel Tuncer, teşekkürlerini sunarak başladığı konuşmasında festivalin sürprizlerini ve yeni mekânlarını açıkladı: “Altın Portakal Film Festivalimiz altmışıncı yılında Antalya’mızın üç ilçesine konuk olacak. Alanya’da Belediye Tiyatrosu – Alanya Kültür Merkezi’nde 7-8-9 Ekim tarihlerinde, Manavgat ve Kumluca Belediye Kültür Merkezleri’nde 7-14 Ekim tarihleri arasında festival programındaki filmlerden bir seçkiyi izleyicilerle buluşturacağız.

 

Festivalde özel programların olacağının müjdesini de vermek isterim. Festivalimizi Cumhuriyetimizin 100. ylına özel olarak, Tolga Örnek’in yönetmenliğini yaptığı 1998 yapımı Atatürk belgeseliyle açacağız. Belgesel hem şehir merkezimizdeki salonlarda hem de Alanya, Manavgat ve Kumluca ilçelerimizde gösterilecek. Usta yönetmen Reha Erdem’in son filmi Neandria Türkiye’de ilk kez Antalya’da izleyiciyle buluşacak. Reha Erdem’in 1988 yılında çektiği ilk filmi A Ay restore edilmiş kopyasıyla festivalde gösterilecek. Reha Erdem 35 yıllık sinema serüvenini düzenlenecek ustalık sınıfıyla sinemaseverlerle paylaşacak.

 

60. yılımızda Antalya’nın dört bir yanına festival filmlerini ulaştırmak istiyoruz. Geleneksel mekânlarımız Atatürk Kültür Merkezi’ndeki Aspendos ve Perge Salonları; geçen yıl Antalya’ya kazandırdığımız Doğu Garajı ve Kültür Park’ta yer alan Yıldızların Altında Açık Hava Sineması ve Migros Karaalioğlu Açık Hava Sineması bu yıl da gösterimlere ev sahipliği yapacak. Özdilek Sineması bu yıl festivali yaşayacağımız yeni mekânımız. Bilet fiyatlarımız bu yıl da 5 TL olacak. Amacımız tüm Antalyalıların festivalimize gelmesi, filmlerimiz ve konuklarımızla hep birlikte sinema dolu bir hafta geçirmek.”

 

TuncerAltın Portakal’ın habercisi Sinema Tırı’nın da 26 Eylül-6 Ekim tarihleri arasında Antalya’nın birbirinden farklı ilçelerini dolaşacağını açıkladı.

Antalya Şehir Tiyatroları Genel Sanat Yönetmeni Mehmet Özgür yaptığı konuşmada festivalin geleneksel kortejinin öneminin altını çizdi ve “Bu festivali izleyerek, bu festivalde düzenlenen geleneksel korteji izleyerek belki de oyuncu olmaya karar verdim çocukluğumda ve bugün Anadolu’da 40 yıldır kesintisiz perde açan en eski tiyatrolardan Antalya Şehir Tiyatroları’nın genel sanat yönetmeni olmak şerefine eriştim. 60 yıldır bir sinema geleneği var bu ülkede, 60 yıldır kesintisiz o da devam ediyor ve bu sinema geleneğinin en önemli başlangıç noktası korteji. Birçok dostumun, arkadaşımın korteje katılmakta imtina gösterdiğini görüyorum. Biz sektör insanları olarak, oyuncular, yönetmenler, yapımcılar, hepimiz bu sinema geleneğini ayakta tutmak zorundayız. Bu bizim asli görevimiz, bu sebeple tüm dostlarımı 60.sı düzenlenecek olan Altın Portakal kortejine davet ediyorum. Biz bu geleneği ayakta tutarsak sinema ayakta kalacak, bu sebeple gelin canlar bir olalım,” dedi.

 

Festival’in Onur Ödülleri Erdal Özyağcılar, Işıl Yücesoy, Müjdat Gezen, Selçuk Yöntem ve Şerif Sezer’everilecek

 

Tiyatro kariyerinin ilk yıllarında Kenter Tiyatrosu ve Dormen Tiyatrosu kadrolarında yer alan, Atıf Yılmaz’ın Ölüm Tarlası filmiyle adım attığı sinemada Ertem Eğilmez, Atıf Yılmaz, Zeki Ökten, Şerif Gören gibi yönetmenlerle çalışan ve 26 filmde rol alan, En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Altın Portakal’ı bulunan, 60’dan fazla filmde seslendirme yapan, televizyon tarihinin unutulmaz dizilerinde izlediğimiz tiyatro, sinema, dizi film oyuncusu ve seslendirme sanatçısı Erdal Özyağcılar; küçük yaşlarda piyano ile müzikle tanışan, Ankara Devlet Konservatuarı’nda oyunculuk eğitimi aldıktan sonra 6 yıl emek verdiği sahnelerde önemli oyunlarda rol alan, 1975 yılında kariyerine şarkıcılığı ekleyen, dillerden düşmeyen 45’likler yayınlayan, sonrasında sinema ve televizyonda sayısız rolde izleyiciyi büyüleyen tiyatroda Afife Jale’den Sadri Alışık’a, beyazperdede Adana, Ankara film festivallerinde ödüllere layık görülen Işıl Yücesoy; ilkokul piyesiyle sahnelere adım atan, 16 yaşındayken İstanbul Belediyesi Şehir Tiyatroları’na yazılan, hemen ertesi yıl Yılmaz Atadeniz yönetmenliğindeki Yedi Kocalı Hürmüz‘le ilk defa kamera önüne geçen ve o günden bu güne hayranlık uyandıran filmlerde ve tiyatro oyunlarında kült olmuş karakterlere hayat veren, bununla yetinmeyip bugün başarılarını izlediğimiz pek çok oyuncuya okul olan Müjdat Gezen Sanat Merkezi’nin kurucusu, tiyatro oyuncusu, yazarı, yönetmen, yazar, şair ve ödüllü oyuncu Müjdat Gezen; konservatuvar eğitiminin ardından kariyerine 1965 yılında tiyatro sahnesinde başlayan, 80’li yıllarda adım attığı sinemada hemen bir yıl sonra Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye Ödülü alan Yol, Berlin Film Festivali’nde Gümüş Ayı Ödülü alan Hakkari’de Bir Mevsim başta olmak üzere pek çok filmde akıllardan silinmeyen rollere bürünen, cam perdenin vazgeçilmez oyuncularından Şerif Sezer açılış töreninde Onur Ödülü’nü alacak.

 

Oyunculuğa başladığı tiyatro sahnesinde hala izleyiciyle buluşmaya devam eden, sinemada rol aldığı C Blok filmiyle ödüle layık görülen, TRT İstanbul radyosu oyunlarında rol alan, televizyonda Aşk-ı Memnu dizisindeki Adnan Ziyagil karakteri başta olmak üzere unutulmaz rolleri canlandıran usta oyuncu, yönetmen, seslendirmen Selçuk Yöntem’e Onur Ödülü kapanış töreninde takdim edilecek.

 

Farah Zeynep Abdullah ve Aras Bulut İynemli’ye Başarı Ödülü!

Televizyonun kült dizilerinden Öyle Bir Geçer Zaman Ki’de Aylin karakteriyle oyunculuğa adım atan ve ardından Kelebeğin Rüyası filmiyle televizyon ekranından beyazperdeye geçen ve sinemada Unutursam FısıldaBir Küçük Eylül MeselesiEkşi ElmalarBizim İçin Şampiyon ve Bergen adlı filmlerde başarılı performanslarla izleyicilerin beğenisini kazanan oyuncu Farah Zeynep Abdullah ve televizyon ekranının sinemaya kazandırdığı isimlerden, 7. Koğuştaki Mucize ve Tamam Mıyız? filmlerindeki oyunculuğuyla övgü toplayan, yakın zamanda yayınlanması heyecanla beklenen Atatürk filminde Atatürk’e hayat veren Aras Bulut İynemli, festivalin açılış gecesinde Başarı Ödülleri’ni alacaklar.

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek’in başkanlığını yaptığı 60. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nin idari direktörlüğünü Av. Cansel Tuncer, yönetmenliğini Dr. Ahmet Boyacıoğlu üstlenirken, sanat yönetmenliğini Başak EmreAntalya Film Forum direktörlüğünü ise Armağan Lale ve Pınar Evrenosoğlu yürütüyor.

 

 

60. ANTALYA ALTIN PORTAKAL FİLM FESTİVALİ

 

ULUSAL UZUN METRAJ FİLM YARIŞMASI

8×8 / Kıvanç Sezer
Aniden / Melisa Önel
Beraber / Mete Gümürhan
Bildiğin Gibi Değil / Vuslat Saraçoğlu
Hayat / Zeki Demirkubuz
Kurban / İsmail Güneş
Son Hasat / Cemil Ağacıkoğlu
Tereddüt Çizgisi / Selman Nacar
Yurt / Nehir Tuna
Zamanımızın Bir Kahramanı / Miraç Atabey

 

ULUSAL BELGESEL FİLM YARIŞMASI
Anlatsam Film Olur / Serdal Doğan
Benim Adım Mutlu / Nick Read, Ayşe Toprak
Eclipse / İpek Kent, Efe Öztezdoğan
Ege Güneşi / Ömer Gümüşer
Felsefe / Münir Alper Doğan
Kanun Hükmü / Nejla Demirci
Mavi Kimlik / Burcu Melekoğlu, Vuslat Karan
Sen Kimsin? / Cenk Kaptan

 

ULUSAL KISA METRAJ FİLM YARIŞMASI
Aç Karnına Çıkmayalım / Yiğit Hepsev
Ben Süpermarket Değilim / Ekrem Ayhan Çakay
Dank / Tuvana Simin Günay
En Uzun Gece / Can Merdan Doğan
Her Gün Biraz Daha Kolay / Çağıl Bocut
Kaç Gün Sürecek / Abdullah Çeper
Kruvasan / Aziz Alaca
Küçük Buluntular / Sevgi Ortaç
Nasıl Kaybolunur / Tilbe Cana İnan
Nehir / Doğan Belge
Onun Kalesinde / Yasemin Demirci
Sonunda / Resmiye Emir
Tarihte Yaşanmamış Olaylar / Ramazan Kılıç
Zarafet ve Şiddet Arasında / Şirin Bahar Demirel

Ağustos 2010’da yayın hayatına başlayan aylık sinema dergisi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir