6. Marmaris Kısa Film Festivali Ekim’de Yapılacak

6. Marmaris Uluslararası Kısa Film Festivali bu yıl 01 – 04 Ekim 2020 tarihlerinde düzenlenecek.

Ülkemizde bir çok sanat etkinlikleri ve festivaller iptal edilirken, Marmaris Uluslararası FilmFestivali salgın önlemlerini alarak, festivalin sürekliliğini kararlılıkla devam ettirecek. 01 – 04 Ekim 2020 tarihleri, Covid-19 salgınına dair tedbirlerin devam edeceği varsayılarak belirlenmiş ve bu şartlar altında Festivalimizin bütün işleyişi internet üzerinden gerçekleştirilecek.

Ülkemizde, resmi olarak Covid-19 salgınının azaldığı, tamamen bittiği veya etkili bir ilaç veya aşıyla önüne geçildiği, sosyal mesafe, seyahat yasağı ve toplu mekânlarda aktivite yasağının tamamen kalktığı takdirde, Festival Komitesi, festival tarihini değiştirme ve yeni bir işleyiş planı yapacak.Bu yıl, 30 dakikayı aşmayan Ulusal yarışma; kurmaca, belgesel, deneysel ve animasyon olmak üzere dört ayrı dalda gerçekleştirilecek. Ulusal Liseler arası yarışma bölümünde ise her yıl olduğu gibi tek kategoride değerlendirme yapılacak olup, yine 30 dakikayı aşmayan,kurmaca, belgesel, deneysel ve animasyon dallarında filmler başvurabilecek.

Covid-19 salgını nedeniyle bu yıl Uluslararası başvurular kabul edilmeyecek, Hollanda dışında yurt dışından konuk davet edilmeyecek. Başvuruları 15 Mayıs 2020 tarihinde başlamış olan Festival, 1 Ocak 2019’dan sonra çekilmiş Ulusal filmler resmi web sitesi www.marmarisfilmfest.com ve www.filmfreeway.com üzerinden katılabilecek. Başvurular 31 Ağustos 2020 mesai saati bitiminde sona erecek.

Bu yıl festivalin danışma kuruluna ülkemizin önemli sinema ve sanat insanlarından Prof. Dr.Bülent Çaplı ve Oyuncu ve Gazeteci Anıl Kurtuldu, Yazar ve Gazeteci Hilal Solmaz katılmış olup, Ön Jüri üyeleri olarak, Prof. Bülent Özkam, Yönetmen Ferda Gürcan ve Akademisyen Dr. Şeyma Balcı yer alacaktır.Her yıl, yurt içinden ve yurt dışından 200’e yakın konuk davet edilirken, yukarıda dab elirtildiği gibi ikinci dalga salgın olması durumunda konuk davet edilmeyecek.

Festival ile ilgili kısa bir açıklama yapan Festival direktörü Şeref Öztürk; “Bu yıl düzenlenecek olan festivalimizde çok büyük değişiklikler ve farklılıklar planlamıştık, ancak dünyamızı tehdit eden Covid19 pandemisinden dolayı yapmayı planladığımız yenilikleri 2021 yılına taşımaya karar verdik. Marmaris’in uluslararası boyutta, sürekliliği olan ilk ve tek organizasyonu, Marmaris Uluslararası Film Festivali’ni içinde bulunduğumuz salgına rağmen düzenlemeye karar verdik.Son zamanlarda salgından dolayı, toplum olarak evlerimize kapandık, psikolojimizi çok yıpratan bu duruma, bir nebzede olsa filmler ve sinema sanatının iyileştirici gücüyle bölge halkını rahatlatmak ve hoş zaman geçirmeleri sağlamak amacındayız. İlerleyen tarihlerde salgının yavaşlaması veya bitmesi durumunda, festival programını hızlı bir şekilde değiştirerek güncellemeyi de planlamaktayız.” dedi.

Ağustos 2010’da yayın hayatına başlayan aylık sinema dergisi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir