FilmArası Dergisi

59. Londra Film Festivali Başlıyor

59. Londra Film Festivali “Suffragette” adlı filmin galası ile bu akşam başlıyor. Kadınlara seçme hakkının verilişi için mücadele eden İngiliz kadınlarının anlatıldığı filmin başrollerinde Carey Mulligan, Meryl Streep ve Helena Bonham Carter yer alıyor. Festivalin yöneticisi Clare Stewart, 2015 programını “güçlü kadınların yılı” olarak tanımladı.

Festival kapsamında 46 kadın yönetmene ait filmlerin gösterileceğini kaydeden Stewart, “Böyle söyleyince kulağa çok hoş geliyor. Sonra bu rakamın programın yalnızca yüzde 20’si olduğunu fark ediyorsunuz” dedi.

12 gün sürecek festival boyunca 72 farklı ülkeden yaklaşık 240 film izlenecek. Festivalin kapanışı ise Danny Boyle’un yönettiği ve başrollerinde Michael Fassbender ile Kate Moss’un oynadığı Steve Jobs’un biyografisi ile yapılacak.

Festivalde bu yıl genç yönetmen Ziya Demirel’in yönettiği Türk-Fransız ortak yapımı Salı adlı film, ayrıca Kısa Film dalında yarışacak.

Avatar

Film Arası Dergisi

Temmuz 2010’da yayın hayatına ‘merhaba’ diyen Film Arası Sinema Dergisi, beşinci yılına doğru, yoluna daha emin adımlarla devam ediyor. Kapak dosyaları ve röportajlarıyla her ay sinema gündemine damgasını vuran Film Arası, artan okuyucu kitlesi ile sinema heyecanının paylaşıldığı büyük bir aileye dönüştü.

Yorum Yap

Temmuz 2017