30 Bin TL Ödüllü Kısa Film Yarışması

Bu yıl üçüncüsü gerçekleştirilen ‘Genç Öncüler Kısa Film Yarışması’na başvurular başladı. 30 bin TL para ödülünün dağıtılacağı yarışmanın teması ise ‘Güven’ olarak belirlenirken, sinemamızın gelişimi ve yeni yeteneklerin keşfedilmesi amaçlanıyor.

Dramdan korkuya, gerilimden aksiyona, komediden bilimkurguya kadar tür fark etmez, ancak tema ‘Güven’ olmalı! 3. Genç Öncüler Kısa Film Yarışması hem sinemamızın gelişmesini hem de seçilen tema doğrultusunda sosyal farkındalık oluşturmayı hedefliyor. Her yıl olduğu gibi bu sene de onlarca filmin değerlendirileceği yarışmada toplam para ödülü 30 bin TL olarak açıklandı. 15 Mart 2018’e kadar başvuruların yapılacağı yarışmasın jürisi; sinema yazarı İhsan Kabil, araştırmacı yazar Cihan Aktaş, yönetmen ve sinema yazarı Abdulhamit Güler, yazar İsmail Kılıçarslan, yazar Ayşe Şahinboy Doğan, yönetmen Emre Karapınar ve AA Kültür Kordinatörü Bünyamin Yılmaz.

Jürinin seçimini yapmasının ardından sonuçlar 19 Nisan 2018’de açıklanacak. Yarışmada ‘Güven’ temasını en iyi yansıtan birinci filme 10 bin TL, ikinciye 7 bin TL, üçüncüye 4 bin TL verilecek. Ayrıca Jüri Özel Ödülü’nü kazanan yapıma 2 bin TL, Genç Öncüler Özel Ödülü’ne değer görülen filme 2 bin TL ve Mansiyon Ödülü kazanacak 5 yapım da biner TL’lik para ödülünün sahibi olacak. ‘Güven’ teması doğrultusunda çekilecek kısa filmlerin değerlendirileceği yarışmada; topluma, kurumlara karşı oluşan güvensizliği en çarpıcı şekilde anlatmak ve toplumun her kesiminde farkındalık oluşturmak gerekiyor. Detaylar, katılım koşulları ve başvuru için genconculerkfy.com adresini ziyaret edebilirsiniz.

Bakış Açımız Tazelenecek

Cihan Aktaş: “Genç Öncüler Kısa Film Yarışması temalarını genç sinemacıların dikkatini toplumsal sorunlara yoğunlaştıracak şekilde seçiyor. Yarışmanın teması geçen sene bireycilikle evsizleşme arasındaki bağdı. Bu sene ise ‘güven’ teması öne çıktı. Böyle bir konu doğrusu jüri arkadaşlarım gibi beni de heyecanlandırıyor, çok iyi filmler seyredeceğimize inanıyorum. Güven elbette gösterilerek de kazanılan bir olgu. Birbirimize “sana güvenim tam” diyebilmenin yolu kuşkusuz önce güven veren bir kişiliğe sahiplikten geçiyor. Son dönemlerde toplumsal planda yaşadığımız güven kaybı etrafında genç sinemacıların yapacağı filmlerin toplumsal barış ve dayanışma konusunda bakış açımızı tazeleyeceğine inanıyorum.”

Güçlü Bir Tecrübe Zemini

İhsan Kabil: “Genç Öncüler hareketi tarafından bu yıl üçüncüsü düzenlenecek olan Kısa Film Yarışması, toplumsal konulara karşı belli bir duyarlılıkla yaklaşan her yaştan insanı katılmaya davet ediyor. İlki ‘Evsizler’, ikincisi ‘Bireyselleşme’ teması üzerine gerçekleşen, bu ise  ‘Güven’ temasını işleyecek olan yarışma, ileride uzun metraj film çekmek isteyecek gençler için de güçlü bir tecrübe zemini olarak görülebilir. İçinde yaşadığımız topluma ve genelde insanlık durumuna karşı bir sorumlulukla davranan ve bunu sanatın, sinemanın diliyle ifade etmek isteyen kişiler, ‘güven’ temasının değişik tezahürlerini görsel bir biçimde seyirciye iletebilecekler. Kişinin kendine güveninden güvensiz hissetmesine, özgüven geliştirmeden sosyal, siyasi, iktisadi veya varoluşsal güvensizliğe veya güven sarsılmasına geniş bir çerçevede insanlık halleri yarışmanın dokusunu oluşturacak etmenler olarak algılanabilir.”

Ağustos 2010’da yayın hayatına başlayan aylık sinema dergisi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.