26. Ankara Film Festivali Başladı

26. Ankara Uluslararası Film Festivali, açılışını ODTÜ Kültür ve Kongre Merkezi’ndeki törenle yaptı.

‘Aziz Nesin Emek Ödülü’nün Haluk Bilginer’e, ‘Sanat Çınarı Ödülü’nün Jale Erzen’e, ‘Kitle İletişim Ödülü’nün ise Fransız Kültür Merkezi ile Alman Kültür Merkezi’ne takdim edildiği törende katılımcılar, Burhan Öçal ve Musica Kervansaray konseriyle birlikte müziğe de doydu.

Slovakya yapımı Kırmızı Gelincik adlı kısa filmin gösterimiyle başlayan ve Ceyda Düvenci’nin sunuculuğunu üstlendiği açılış töreninde, Menderes Samancılar, Meltem Cumbul, Hande Doğandemir, Aytaç Arman, Kıymet Giray ve Sercan Gidişoğlu da birer konuşma yaptı. Ankara Uluslararası Film Festivali’ne desteğini sunan sanatçılar, her şeye rağmen sanatsal üretimin sürdürülebilmesi ve ürünlerin özgürce paylaşılması adına Film Festivallerine destek verilmesi gerektiğini vurguladı.

Festival programında yer alan birbirinden özel seçkilerin, atölye ve söyleşilerin hatırlatıldığı gecede, tüm sinemaseverler bu sinema şölenine bir kez daha davet edildi ve seçkilere sundukları katkılar sebebiyle sponsorlara teşekkür plaketleri takdim edildi.

Dünya Kitle İletişimi Araştırma Vakfı başkanı İrfan Demirkol, bu yılki Festival temasına da değindiği konuşmasında “Değişen dünyanın saydam sınırları, sınırların kırılganlığı, kültürlerin, sanatın, ülkelerin, siyasetin görünmez sınırları… Konuyla ilgili çok ilginç gelişmeler yaşıyoruz. Festivalimiz, kristal sınırla karşılaştı. Adil bir yarış olamayacağı gerekçesiyle Belgesel ve Kısa Film yarışmalarımızı iptal etmek zorunda kaldık. Tüm yaratıcıların, özgürce yaptığı filmlerin, hiçbir sınır çizilmeden, festivallerde seyircisiyle buluşmasını istiyor, bu konudaki tüm girişimleri destekliyoruz. Güçlü film programı ve etkinliklerle dolu festivalimizi kaçırmamanızı tavsiye ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

26. Ankara Uluslararası Film Festivali, 3 Mayıs tarihine kadar tüm sanatseverleri Büyülü Fener Kızılay Sineması ve Galeri Kara’ya bekliyor.

Ağustos 2010’da yayın hayatına başlayan aylık sinema dergisi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir