2022’nin En İddialı Filmleri!

2022 yılında vizyona girecek en iddialı filmleri sizler için derledik.

Derlediğimiz filmler arasında Batman, Avatar 2, Mission: Impossible 7 gibi uzun zamandır beklenen filmler de yer alıyor. Öte yandan Asghar Farhadi’nin Kahraman’ı, Pedro Almadovar’ın Paralel Anneler’i, Guillermo del Toro’nun Nightmare Alley’i de bu yıl vizyona giren/girecek filmlerden bazıları.

Sizler için derlediğimiz filmlerin listesi ise şöyle;

Cyrano – (25 Şubat 2022)

Burnunun büyüklüğüyle tanınmış bir silahşör olan Cyrano de Bergerac, gönlünü Roxane’a kaptırır. Ancak burnunun iriliğinden dolayı duyduğu utançtan aşkını ilan edemez. Cyrano’nun emrindeki silahşörlerden olan Christian da Roxane’a aşıktır. Christian hislerini Roxane’a söyleyemese de Roxane da gönlünü Christian’a kaptırır. Bu durumun ardından genç kadın, Cyrano’dan Christian ile iletişim kurmasında kendisine yardımcı olmasını ister.

The Batman – (4 Mart 2022)

DC Comics sinema evreninin süper kahramanı olan Batman’ın “The Batman” adını taşıyan solo filminin kadrosunda Batman rolüyle Robert Pattinson; Catwoman rolüyle Zoe Kravitz; The Riddler rolüyle Paul Dano ve Jim Gordon rolüyle Jeffrey Wright, Alfred rolüyle Andy Serkis, The Penguin rolüyle Colin Farrell, Carmine Falcone rolüyle John Turturro gibi isimler yer alıyor.

Flee – (4 Mart  2022)

Yönetmen koltuğunda Jonas Poher Rasmussen’in oturduğu Flee, Avrupa’ya kaçan mültecilerin hayatına odaklanıyor.

Memoria – (11 Mart 2022)

Memoria, hastalanan kardeşini ziyaret etmek için Kolombiya’ya giden genç bir kadına odaklanıyor. Orkide çiftliğinde çalışan genç bir kadın, kardeşi rahatsızlanınca Kolombiya’ya gitmek zorunda kalır. Genç kadın, burada başına geleceklerden bihaber Kolombiya’ya doğru yola koyulur. Burada inşaat firmasında çalışan Fransız bir arkeologla ve genç bir müzisyenle yolları kesişir. Şehre alışmakta zorluk çeken kadın, her gece duyduğu güçlü patlama seslerinden oldukça mustariptir. Uyumasını engelleyen seslere artık tahammül edemeyen kadın, bu sırada tanıştığı bir balıkçıdan kafasının karışmasına neden olacak şeyler öğrenir. Kendisini asırlardır yaşayan bir uzaylı olarak tanıtan balıkçı, sesleri sadece kadının duyduğunu ve uykusuzluğunu yalnızca kendisinin çözebileceğini söyler.

Turning Red – (11 Mart 2022)

Turning Red, ergenliğin getirdiği sorunların altında sıkışıp kalan on üç yaşındaki Mei Lee’nin hayatına odaklanıyor. Genç kız, her heyecanlandığında dev bir kırmızı pandaya dönüşüyor.

Paralel Anneler – (15 Mart 2022)

Paralel Anneler, aynı gün aynı hastanede doğum yapan iki kadının hayatına odaklanıyor. Kadınlar o zamandan itibaren oldukça paralel bir yaşam sürer.

Ambulance – (25 Mart 2022)

Yönetmenliğini Michael Bay’in yaptığı Jake Gyllenhall’in yer aldığı film iki kardeşin, ağır hasta olan annelerini tedavi ettirmek için gereken parayı bulmanın yolunu aramalarını anlatıyor. Çaresiz kardeşler, parayı bulmak için bir banka soymaktan başka çare bulamaz. Bir soygun planı hazırlayan kardeşler, soygun sırasında işler ters gidince bir ambulansı çalmak zorunda kalır. Çok geçmeden kardeşler, çaldıkları ambulansın içinde ölmekte olan bir hastanın olduğunu fark eder.

Kayıp Şehir – (25 Mart 2022)

Lost City of D, yazdığı romanda yarattığı kurgusal şehrin gerçekten var olduğunu keşfeden bir yazarın hikâyesini konu ediyor. Yazar, şehri bulmak için kendisini tehlikeli bir yolculuğun içinde bulur. Filmin başrollerinde Sandra Bullock ve Channing Tatum yer alacak.

The Northman – (1 Nisan 2022)

The Northman, 10. yüzyıl İzlanda’sında geçen bir Viking intikam destanını konu ediyor. Öldürülen babasının intikamını almaya kararlı olan bir Viking prensinin hikayesinin anlatıldığı filmin yönetmen koltuğunda Robert Eggers otururken, filmin oyuncu kadrosunda Willem Dafoe, Nicole Kidman, Anya Taylor-Joy, Bill Skarsgård gibi isimler yer alıyor.

Bullet Train – (8 Nisan 2022)

Bullet Train, Tokyo’daki bir trende birbirinden farklı nedenlerle birbirlerini öldürmeye çalışan bir grup suikastçıya odaklanıyor.

Sonic the Hedgehog 2 – (8 Nisan 2022)

Sonic, bir ekidne kabilesi ona saldırdıktan sonra Dünya’ya gönderilir. Filmin de çoğu, yıllar sonra Dünya’da geçirdiği gençlik yıllarını anlatmakta ve giderek daha yıkıcı robotlar ve silahlar üretmek için Sonic’in güçlerinden yararlanmak isteyen DR. IVO ROBOTNİK’E (Jim Carrey) karşı ortaya çıkan çatışmasını anlatıyor.

Fantastik Canavarlar: Dumbledore’un Sınırları – (15 Nisan 2022)

Üçüncü Fantastik Canavarlar filmi, J. K. Rowling ve Steve Kloves’un senaryosundan ve Rowling’in bir hikayesinden uyarlanıp David Yates tarafından yönetilen yeni bir fantastik film. Bir Amerikan ve İngiliz ortak yapımı olan bu film, Fantastik Canavarlar: Grindelwald’ın Suçları’nın devamı niteliğindedir.

Stardust – (15 Nisan)

Stardust, 2016 yılında yaşamını yitiren ve tüm dünyayı yasa boğan efsanevi müzisyen David Bowie’nin hayat hikayesini konu ediyor.

Vortex – (6 Mayıs)

Gasper Noe imzalı Vortex, yaşlı bir çiftin son günlerini anlatıyor.

Doctor Strange Çoklu Evren Çılgınlığında – (6 Mayıs 2022)

Zaman Taşı’nın koruyucusu Doktor Strange’in maceraları kaldığı yerden devam ediyor. “Doktor Strange”in devam halkası olan yapımda Sherlock dizisindeki kurgusal dedektif rolü ile ünlenmesinin ardından Wikileaks: Beşinci Kuvvet, Bilinmeze Doğru Star Trek ve The Imitation Game: Enigma gibi yapımlarda karşımıza çıkan Benedict Cumberbatch ünlü Doktor Strange’e bir kez daha hayat veriyor. İlk filmin yönetmeni Scott Derrickson’ın devam halkasında da kamera arkasına geçeceği yapımda Strange’in sadık yardımcısı usta Wong rolünü bir kez daha Benedict Wong üstleniyor.

Top Gun: Maverick – (27 Mayıs 2022)

1986 tarihli, başrollerini Tom Cruise ile Kelly McGillis’in paylaştıkları Top Gun’ın devam halkası olan Top Gun: Maverick’ın başrolünde yine Tom Cruise yer alıyor. Tom Cruise, ilk filmde olduğunu gibi Amerika Birleşik Devletleri Deniz Kuvvetleri Teğmeni Pete Mitchell olarak hayranlarının karşısına çıkacak. Filmin yönetmenliğini ise Joseph Kosinski üstleniyor.

Jurassic World: Dominion – (10 Haziran  2022)

2015 yapımı Jurassic World filminin üçüncü devam halkası olan yapımın yönetmen koltuğunda Colin Trevorrow oturuyor.

Lightyear – (17 Haziran 2022)

Pixar, unutulmaz animasyon serisi Oyuncak Hikayesi’nin en renkli karakterlerinden Buzz Lightyear’ın yeni filmini duyurdu. Filmde Buzz Lightyear’a sesiyle Chris Evans hayat verecek.

Where the Crawdads Sing – (24 Haziran 2022)

Kuzey Carolia’daki küçük bir kasaba olan Barkley Cove’da ‘bataklık kızı’ hakkında çılgınca söylentiler çıkar. On yaşında ailesinin terk etmesinin ardından bataklıkta yaşamayı öğrenmek zorunda kalan Kya, hakkında söylendiği gibi vahşi bir kız değildir. Onun hayatı, kendisine okuma yazma öğreten ve onu şiirle tanıştıran Tate ile tanışmasıyla sonsuza dek değişir. Ancak çok geçmeden Tate onu terk eder. Aradan geçen onca zaman sonra Kya, Tate’in ölümünün baş şüphelisi olarak görülür.

Siyah Telefon – (24 Haziran 2022)

Siyah Telefon, 13 yaşındaki bir çocuğun hikayesini anlatıyor. Utangaç, ama zeki bir çocuk olan Finney Shaw, sadist bir katil tarafından ses geçirmez bir bodrum katında alıkonulur. Duvarda duran ve bağlı gibi görünmeyen telefon çalmaya başladığında işler değişir. Finney, telefon aracılığıyla katilin diğer kurbanlarının sesini duyabiliyordur. Başlarına gelenlerin Finney’e olmayacağından emin olmaya kararlıdırlar.

Shotgun Wedding – (29 Haziran 2022)

Genç bir çift olan Darcy ve Tom evlenmeye karar verir. Bu onların dışarıdan oldukça sevecen gözüken ancak oldukça inatçı olan ailelerinin de bir araya gelmesi demektir. Bu durum kutlama için tehlike oluşturacak olsa da onları bekleyen tek sorun bu değildir. Düğünde konuklardan biri rehin alınınca işler iyice karışır. Sevdiklerini korumak için ellerinden geleni yapan çiftin ilişkisi de bu süreçte sınanır

Minyonlar 2: Gru’nun Yükselişi – (1 Temmuz 2022)

Stuart, Kevin ve Bob bir süpermarketten muzlarını alamadıkları için oldukça sinirlidir. Bu duruma çözüm bulmak isteyen ekip, Beyaz Saray’a doğru yola koyulurlar. Durumu şikayet etmek için Beyaz Saray’a geldiklerinde ise kendilerini kapının önünde bulurlar. Kovuldukları için şaşkın ve bir o kadar da sinirli olan Stuart, Kevin ve Bob, kendilerine yapılanların intikamını almak için ABD hükümetini devirmek için zorlu bir maceraya atılır. Bu maceralarında onlara Gru da eşlik edecektir.

Thor: Love and Thunder – (8 Temmuz 2022)

Thor serisinin 4. devam filmi olan “Thor: Love And Thunder”ın yönetmen koltuğunda Taika Waititi oturuyor. Başrollerinde Chris Hemsworth, Natalie Portman ve Christian Bale yer alıyor.

Black Adam – (29 Temmuz 2022)

Shazam!’ın spin-off‘u olan filmde, anti kahraman Black Adam’a odaklanılıyor. Dwayne Johnson’ın Black Adam’ı canlandırdığı filmin yönetmen koltuğunda Jaume Collet-Serra oturuyor.

Beast – (12 Ağustos 2022)

Dr. Nate Samuels yakın zamanda karısını kaybetmiştir. Yaşadığı acının üstesinden gelmeye çalışan Nate, kızlarıyla birlikte karısıyla tanıştığı Güney Afrika’ya gitmeye karar verir. Onların iyileşmek için çıktıkları bu yolculuk, kana susamış avcılardan kaçan bir aslanın peşlerine düşmesiyle kabusa dönüşür.

The Man from Toronto – (19 Ağustos 2022)

The Man from Toronto, dünyayı kurtarmak için güçlerini birleştirip birlikte savaşmak zorunda kalan iki adamın hikayesini konu ediyor.

Faster, Cheaper, Better – (26 Ağustos 2022)

Faster, Cheaper, Better, otomasyon ve yapay zekanın dünyayı dönüştürmesiyle hayatları alt üst olan bir sendika ustası, genç bir girişimci, bir çiftlik yöneticisi ve teknoloji milyarderi olan bir adamın hayatına odaklanıyor.

Salem’s Lot – (9 Eylül 2022)

Ben Mears, vampirler tarafından istila edilen memleketi Salem’e geri döner. Genç adam, burada yaşayan bir grup insanı ölümsüzlerle savaşmaya ikna etmeyi başarır. Artık onları zorlu bir mücadele beklemektedir.

Ticket to Paradise – (9 Eylül 2022)

Kısa bir süre önce Chicago Üniversitesi’nden mezun olan Wren Butler, ey yakın arkadaşı Lily ile Bali’ye gider. Burada yaşayan bir adamla tanışan Lily, ani bir evlilik kararı alır. Bunun üzerine Lily’nin ebeveynleri, kendilerinin 25 yıl önce yaptığı hayatı çocuklarının yapmasını engellemek için harekete geçer. Bu sırada düğün hazırlıkları için Bali’de kalan Wren de hayatının aşkı ile karşılaşır.

The Marsh King’s Daughter – (9 Eylül 2022)

The Marsh King’s Daughter, annesini kaçıran adamdan intikam almaya çalışan bir kadının hikayesini konu ediyor. Helena Petterier, kocası ve kızıyla mutlu bir yaşam süren bir kadındır. Onun hayatı ideal gibi görünse de korkunç bir geçmişi vardır. Annesini gençken kaçıran ve ikisini yıllarca rehin tutan babasının hapishaneden kaçtığını öğrenen Helena, ailesini korumak ve geçmişiyle yüzleşmek için babasının peşine düşer.

The Woman King – (16 Eylül 2022)

Filmde, Amazon olarak bilinen bir askeri birimin generali olan Nanisca ve onurlarını ihlal eden Fransız ve komşu kabilelerle savaşan kızı Nawi’nin hikayesi anlatılıyor. Filmin başrollerinde Viola Davis ve Lupita Nyong’o yer alıyor.

Don’t Worry Darling – (23 Eylül 2022)

Don’t Worry, Darling, mükemmel bir hayat yaşarken rahatsız edici bir gerçeklerin ortaya çıkmasıyla hayatı bambaşka bir hal alan bir ev hanımına odaklanıyor.

Mission: Impossible 7 – (30 Eylül 2022)

Görevimiz Tehlike serisinin 7. devam halkası olan Mission: Impossible 7, ikonik ajan Ethan Hunt ve birlikte çalıştığı IMF ekibinin maceralarını konu ediyor. Tom Cruise’un yeniden Ethan Hunt karakterine hayat vereceği aksiyon türündeki filmde, Rebecca Ferguson üçüncü kez Ilsa Faust karakterini canlandırırken, kadroda Simon Pegg, Angela Bassett, Vanessa Kirby, Ving Rhames gibi isimler de yer alıyor. Filmin yönetmenliğini ise serinin beşinci devam halkasından itibaren yönetmen koltuğunda oturan Christopher McQuarrie üstleniyor.

Spider-Man: Into the Spider-Verse 2 – (7 Ekim 2022)

Spider-Man: Into the Spider-Verse 2, radyoaktif bir örümcek tarafından ısırılmasıyla bambaşka bir dünyaya adım atıp, özel yeteneklerle donanan Miles Morales’in maceralarını konu ediyor. Spider-Man: Into The Spider-Verse’ün devam halkası olan yapımın yönetmen koltuğunda Joaquim Dos Santos oturuyor.

Halloween Ends – (14 Ekim 2022)

Halloween Ends’de, maskeli katil Michael Myers ve Laurie Strode arasındaki savaş sona eriyor. David Gordon Green’in yönetmen koltuğunda oturduğu yapımda Laurie Strode karakterine bir kez daha Jamie Lee Curtis hayat veriyor. Filmin kadrosunda ayrıca Judy Greer, Andi Matichak, Nick Castle, James Jude Courtney, Tyler Lee Hassard gibi isimler yer alıyor.

On a Wing and a Prayer – (14 Ekim 2022)

Yolcuların uçağa binmesinden bir süre sonra uçak varış noktasına doğru havalanır. Küçük uçağın pilotu aniden rahatsızlanıp, öldüğünde yolcular büyük bir paniğe kapılır. Yolcular arasında bulunan Doug White, ailesini kurtarmak için uçağa güvenli bir şekilde indirmeye çalışır.

The Flash – (4 Kasım 2022)

Bir bilim insanı olan Barry Allen, laboratuvarında çalıştığı sırada beklenmedik bir olayla karşı karşıya kalır. Fırtınalı bir gecede düşen yıldırım, Allen’ın kimyasallarını, kendisini ve malzemelerini korkunç bir şekilde çarpar. Barry tam bu esnada kimsenin hayal dahi edemeyeceği süper güçler kazanır. Artık inanılmaz hızlı bir şekilde hareket edebilmektedir. Kendi şehri olan Central City’nin suçlularının karşısında durabilecek bir süper kahramanı vardır.

One Life – (4 Kasım 2022)

One Life, henüz 29 yaşındayken, II. Dünya Savaşı patlak vermeden önce 669 çocuğun hayatını kurtaran Nicholas George Winton’ın hayat hikayesini konu ediyor.

Black Panther: Wakanda Forewer – (11 Kasım 2022)

Black Panther serisinin devam halkası olan yapımın yönetmen koltuğunda ilk filmin de yönetmenliğini üstlenen Ryan Coogler oturuyor. Black Panther’de babasının ölümünden sonra Wakanda Kralı olan T’Challa’nın, Wakanda ve bütün dünyanın geleceğini tehlikeye atan zorlu bir savaşa katılması ve düşmanlarını yenmek, halkının güvenliğini ve yaşam biçimini korumak için verdiği mücadele konu ediliyordu.

Lyle, Lyle, Crocodile – (18 Kasım 2022)

Lyle, Lyle, Crocodile, New York’ta bir Viktorya evinde, Primm ailesiyle birlikte yaşayan timsah Lyle’ın büyük şehirde yaşadığı maceraları konu ediyor.

She Said – (18 Kasım 2022)

She Said, #MeToo hareketini başlatmaya yardımcı olan ve Hollywood’da cinsel saldırı konusunda onlarca yıllık sessizliğin parçalanmasını sağlayan New York Times muhabirleri Megan Twohey ve Jodi Kantor hikayesini konu ediyor.

The Fabelmans – (25 Kasım 2022)

The Fabelmans, Arizona’da büyüyen yönetmen Steven Spielberg’in çocukluğuna odaklanıyor.

Violent Night – (2 Aralık 2022)

Violent Night, her zaman kırmızı üzerine bahse girilmesi gerektiğini söyleyen karanlık bir gerilim filmidir.

Till – (9 Aralık 2022)

Till, beyaz bir kadınla flört etmekle suçlandıktan sonra 1955’te linç edilen 14 yaşındaki Afrikalı-Amerikalı Emmett Louis Till’in annesi Mamie Mobley Till’in oğlu için verdiği mücadeleyi konu ediyor. Oğlunun vahşice öldürülmesinin ardından acılı anne, oğlu için adalet arayışına girişir. Mamie Till-Mobley’in oğlu için açık tabutla cenaze töreni düzenlenmesi konusunda ısrarı, sivil haklar hareketinin yaratılmasına yardımcı olur.

Avatar 2 – (16 Aralık 2022)

Avatar serisinin 2009 yılında küresel bir fenomen haline gelen devam halkası; bu defa James Cameron’un yaratmış olduğu öykü evreninin hem kökenlerine iniyor hem de sınırlarını genişletmeyi hedefliyor. Filmin başrolleriniyse, ilk filmden aşina olduğumuz Zoe Saldana, Sigourney Weaver ve Sam Worthington üstleniyor.

Aquaman 2 – (16 Aralık 2022)

Aquaman’in 2. devam filmi olan yapımın başrolünü ilk filmde olduğu gibi Jason Momoa üstleniyor. Filmin kadrosunda ayrıca Amber Heard, Yayha Abdul-Mateen gibi isimler yer alıyor.

 

Ağustos 2010’da yayın hayatına başlayan aylık sinema dergisi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir