2022 Oscar’ında Dikkat Çekecek 25 Film

Sinema haber sitesi IndieWire, 94. Oscar Ödülleri’nde dikkat çekecek 25 filmi listeledi.

26 Şubat 2021 tarihinde gerçekleşen 93. Oscar Töreni’nde Nomadland geceye damgasını vurdu. Akademi 94.Oscar  Ödülleri’nin tarihini de 27 Şubat 2022 olarak açıkladı. 2021 Oscar’larını değerlendirmelerini bitirerek 2022 Oscar’ında dikkat çekecek, öne çıkacak filmlere bakmak için on aylık bir süre var.

Akademi, 2021 Oscar’ları için  dijital platformlarda çıkış yapan filmlerin, başlangıçta bir tiyatro gösterimi için planladıkları sürece Oscar’a hak kazanmasına izin vermeye karar vermişti. Bu kuralın 2022 Oscar’ları için kalıp kalmayacağı şu anda belirsizliğini koruyor.

2022 Oscar’ında dikkat çekecek filmler şöyle:

The Card Counter

Yönetmenliğini Paul Schrader’in yaptığı gerilim filmi The Card Counter’ın başrolünde Oscar Isaac yer alıyor. Ona Willem Dafoe ve  Tiffany Haddish eşlik ediyor.

The Card Counter, bir kumarbaz ve eski asker olan William Tell’in hikayesini anlatıyor. Tell, geçmişlerinden gelen ortak bir düşman için genç bir adamla birlikte intikam arayışına girer. Tell, yalnızca kartlarla oynamak istiyordur. Ancak kumarhanedeki hükümdarlığı Cirk geldiği zaman alt üst olur. Genç ve hırslı bir adam olan Cirk, William Tell’den yardım isteyecektir. Tell, Cirk ile ortak çıkarları olabileceğini düşünür. İkili birlikte kumar finansmanı La Linda’dan destek almaya başlarlar ve birlikte bir kumarhaneden diğerine gitmek üzere yollara düşerler. Tell, bir anda kendini karanlık geçmişine dönmüş olarak bulacaktır.

Paul Thomas Anderson’un yönetmen koltuğunda yer aldığı Soggy Bottom’un başrollerinde Bradley Cooper, Cooper Hoffman Alana Haim ve  Benny Safdie  yer alıyor.

1970’lerin San Fernando Vadisi’nde geçen Soggy Bottom, aynı zamanda başarılı bir çocuk oyuncu olan bir lise öğrencisinin hayatına odaklanıyor.

Soggy Bottom yıl bitmeden 22 Aralık 2021 tarihinde vizyona girecek.

Filmin konusu şöyle : Stanton ‘Stan’ Carlisle kasaba kasaba dolaşan bir karnavalın ekibine katılmıştır. Amacı ise Matmazel Zeena’nın ve alkolik kocası Pete’in “zihin okuma” numaralarının sırrını çözmektir. Ancak bu konuda bir türlü başarılı olamamıştır. Ancak Pete öldüğünde, Zeena Stan’i ortağı olarak kabul etmeye zorlanır. Kısa sürede Stan, insanları manipüle edip dolandırma işinde Zeena’nın rahmetli eşinden çok daha yetenekli olduğunu kanıtlar. Hırslanan Stan, dolandırıcılık oyununu kendi başına da yapabileceğine inanmaya başlar. Ancak Zeena ile rekabete giriştiğinde hiç ummadığı tehlikelerle yüzleşmek zorunda kalacaktır…

Gerilim türündeki film 4 Şubat 2022’de sinemaseverlerle buluşacak.

Dune’un konusu ise şöyle: Uzak bir gelecekte geçen “Dune”, ailesi çöl gezegeni Arrakis’in kontrolüne sahip olan Paul Atreides’in hikayesini anlatıyor. Galaksinin farklı noktalarındaki gezegenler, rakip feodal aileler tarafından yönetilmektedir. Çok değerli bir kaynağın tek üreticisi olan çöl gezegeni Arrakis’in kontrolü asil aileler arasında son derece talep görmektedir. “Baharat” adı verilen bu kaynak, yüksek bilinç ve uzun bir yaşam süresi sunarken, beraberinde çok ciddi yan etkileri de getirmektedir. Ayrıca yıldızlararası yollarda gezinmeye yardımcı olan kaynak da bu “baharat”tır. Bu kaynağı elde etmek isteyen feodal rakiplerden Harkonen ailesi tarafından Paul ve ailesine tuzak kurulur. Bu tuzağın sonucunda Paul’un ailesi darmadağın olarak firari hale gelir. Paul, ailesinin Arrakis kontrolünü yeniden kazanması için bir isyan başlatırken, tüm evrenin seyrini değiştirebilme ihtimalini yakalayacaktır.

Salgın sebebiyle vizyon tarihi birçok kez ertelenen filmin en son açıklanan vizyon tarihi 17 Eylül 2021’dir.

The Power of the Dog, Montana’da geniş bir çiftliğe sahip olan iki kardeşin hikayesini konu ediyor. Birbirlerinden farklı karakterde olan Phil ve George adındaki iki kardeş, Montana vadisindeki en büyük çiftliğin sahibidir. Zeki ve başarılı bir adam olan Phil, zayıflığı hor görmektedir. Kendisini işine adayan, sessiz bir adam olan George ise sevgi dolu bir ruha sahiptir. İki kardeş yıllarca aynı çatı altında yaşamlarını sürdürmektedir. Ancak onların hayatı, George’un genç dul bir kadınla olan beklenmedik evliliği ile alt üst olur. Phil ise çiftliklerine yerleşen bu kadının varlığından oldukça rahatsızdır. Bu duruma bir son vermek isteyen Phil, kardeşinin eşini ortadan kaldırmak için amansız bir savaşa soyunur.

 

Moda evi Gucci’nin kurucusu Guccio Gucci’nin torunu olan Maurizio Gucci’nin hayatına odaklanılan filmde, 1995 yılında öldürülen Maurizio Gucci’nin cinayetine ve sonrasında yaşananlara odaklanıyor. Filmde, Maurizio Gucci’yi öldürmekle suçlanan eski eşi Patrizia Reggiani’ye Lady Gaga hayat veriyor.

Filmin 2021 yılının sonunda vizyona girmesi bekleniyor.

1957 New York City’deki şiddetli rekabetlerin ve genç aşkların klasik öyküsünü anlatıyor. 

Müzikal türündeki film 10 Aralık 2021’de sinemalarda.

Müzikal türündeki filmin yönetmenliğini John M. Chu yapıyor. Filmin kadrosunda  Anthony Ramos, Leslie Grace, Corey Hawkins yer alıyor.

New York’un Washington Heights mahallesinde geçen hikaye bir şarap dükkanı sahibine odaklanıyor. Büyükannesinden kendisine bir servet miras kalan dükkan sahibi, dükkanı kapatıp emekli olma ve Dominik Cumhuriyeti’ne yerleşme konusunda karışık duygular içinde kalıyor.

In The Heights, 18 Haziran 2021’de vizyona girecek.

Wes Anderson’un sinematografisinde yer alan  10. filminin konusu; 1925 ile 1975 yılları arasında ‘The French Dispatch’ dergisinde çalışan Amerikalı gazetecilerin hkayesidir.

The French Dispatch prömiyerini Cannes Film Festivali’nde yapacak.

The Last Duel

Ridley Scott Oscar’da şansını iki filmle deneyecek. İlki House of Gucci diğeri ise The Last Duel filmi olacak. Tarihi gerilim türündeki filmde Ben Affleck, Matt Damon, Jodie Corner ve Adam Driver yer alıyor.

Filmin konusu şöyle : Norman (Normandiya’da yaşayan Frenk ve İskandinav kökenli halk) şövalyesi Jean de Carrouges ve Norman beyi Jacques le Gris eskiden çok yakın arkadaşlardır. Carrouges savaşa gider ve döndüğünde hiçbir şey eskisi gibi değildir. le Gris, Carrouges’in karısına tecavüz etmek suçundan yargılanıyordur. Ancak kimse Margerite’e inanmaz. Bunun üzerine asker, karara itiraz etmek üzere Fransa kralına kadar gider. Hakim açısından ise Le Gris avantajlı konumdadır. Mahkemenin yeni kararına göre iki adam düello yapacak ve bu düellonun sonucunca biri ölecektir. Hayatta kalan kişi Tanrı’nın isteğini yerine getirmiş olacak ve eğer ki Le Gris hayatta kalırsa da aklanacaktır. Ayrıca eğer ki Carrouges kaybederse karısı ceza olarak bir kazığa bağlanarak yakılacaktır.

15 Ekim 2021’de The Last Duel sinemalarda.

Summer of Soul

Belgesel Summer of Soul’un yönetmenliğini Ahmir Khalib Thompson yapıyor. Belgesel 2021 Sundance Film Festivali’nde Seyirci Ödülü’nü kazandı.

Summer of Soul, 1969 yılında, ünlü Woodstock festivaliyle aynı yaz gerçekleşen ve 300.000 kişinin katıldığı; Afro – Amerikan müziğini kutlayan büyük müzik etkinliği Harlem Kültür Festival’ine odaklanıyor. Stevie Wonder, Sly ve The Family Stone, Nina Simone, BB King, the Staple Singers, the 5th Dimension, David Ruffin, Mahalia Jackson, Ray Barretto ve Gladys Knight and the Pips gibi sanatçıların, birçok olağanüstü performansına sahip arşiv görüntüleri de yer alıyor.

The Tragedy of Macbeth

93. Oscar Ödülleri’nde En İyi Kadın Oyuncu Ödülü’nü yeniden alan Frances McDormand, 94. Oscar Ödülleri’nde de olacak gibi gözüküyor. Joel Coen’in yönetmen koltuğunda oturduğu Macbeth filminde başroller Frances McDormand ve Denzel Washington yer alıyor.

Coen ve McDormand, filmi 60’lı yaşlarındaki Macbeth çiftinin etrafında kurarak, hikayeye “saatli” bir öğe eklediklerini ve dramayı bir gerilim filmi olarak yeniden yapılandırdığını belirtiyor.

The Many Saints of Newark

Alan Tylor’un yönetmenliğini yaptığı The Many Saints of Newark’ın kadrosunda  Alessandro Nivola, Leslie Odom Jr. ve  Jon Bernthal yer alıyor.

The Many Saints of Newark, sevilen dizi The Sopranos’da yaşananların öncesini konu ediyor. 1960’lı yıllarda geçen filmde, Afrikalı Amerikalılar ile İtalyan Amerikalılar arasındaki mücadeleye odaklanılıyor.

Film 24 Eylül 2021’de sinemalarda.

No Time to Die

Daniel Craig’in son kez James Bond olacağı No Time to Die’ın yönetmenliğini  Cary Joji Fukunaga yapıyor.

Salgın sebebiyle vizyon tarihi birçok kez ertelenen filmin en son açıklanan tarihi 8 Ekim 2021’dir.

Cry Macho

Usta oyuncu ve yönetmen Clint Eastwood, Cry Macho’da hem yönetmen hem oyuncu olarak yer alıyor.

Filmin Konusu :At yetiştiricisi olan bir adam, beklenmedik bir iş teklifi alır. Adamdan, alkolik annesiyle birlikte yaşayan küçük çocuğu kaçırıp Teksas’taki babasına teslim etmesi istenir. Teklifi kabul eden adam işi sorunsuz yerine getirmesi karşılığında 50 bin dolar kazanacaktır.

King Richard

 Biyografi türünde olan filmin yönetmen koltuğunda Reinaldo Marcus Green yer alırken, başrolünde Will Smith yer alıyor. Ona  Saniyya Sidney ve Jon Bernthal eşlik ediyor.

King Richard, tenis kortlarında birer yıldız haline gelen Venus Williams ve Serena Williams’ın babaları Richard Williams’ın, profesyonel hayatı ve kızları ile olan ilişkisini konu ediyor.

20 Kasım 2021’de sinemalarda.

Pixar’ın yeni animasyon filmi Luca, İtalyan Riviera’sında yaşayan Luca adlı küçük bir çocuğun hikayesini anlatıyor.

Oscar’da animasyon türünde Pixar’ın ezici üstünlüğü devam ediyor. 93. Oscar Ödülleri’nde de Soul ile En İyi Animasyon Oscar’ını aldı.

Luca 18 Haziran 2021’de sinemalarda.

Don’t Look Up’ta alt düzey denilebilecek iki bilim insanı dünyaya yaklaşan bir meteorun olduğunu keşfeder. Meteor, 6 ay içerisinde dünyaya çarpacaktır. İkili, basına açıklama yapmak için bir tur düzenlerler. Ama hiçkimse onlara inanmayacaktır. Filmde iki bilim insanını Jennifer Lawrence ile Leonardo DiCaprio canlandıracak.

Tick, Tick…Boom!
Lin-Manuel Miranda’nın yönetmenliğini yaptığı filmin başrollerinde Vanessa Hudgens, Andrew Garfield ve Bradley Whitford yer alıyor.

Jonathan Larson’ın otobiyografik oyununun beyaz perde uyarlaması olan “Tick Tick… Boom”, 1990’lı yılların New York’unda yaşayan ve müzikal besteler yapan Jon isimli bir adamın hikayesini konu ediniyor. Jon, sırf sahne sanatları üzerinde çalışabilmek için yanlış kariyer seçimi yapıp yapmadığı üzerine kendini sorgulamaya başlar…

Netflix’te yayınlanacak filmin yayın tarihi belirsiz.

Passing

Prömiyerini Sundance Film Festivali’nde yapan Passing’in uluslararası haklarını Netflix satın aldı. Bu satın alma Passing’in Oscar adaylığı şansını yükseltiyor. Yönetmenliğini Rebecca Hall’ın yaptığı filmin başrolünde  Ruth Negga ile Tessa Thompson yer alıyor.

Filmin konusu şöyle : Clare, 1920’ler hayatını beyaz gibi davranarak yaşamaya karar veren açık tenli siyah bir kadındır. Kendisi gibi olan okul arkadaşı Irene ise Afro-Amerikan toplumunun içinde yaşar. Yıllar sonra yeniden bir araya gelen Clare ve Irene, seçimleri nedeniyle çatışma yaşar. Renk çizgisinin zıt taraflarında yaşamayı seçen Clare ve Irene, zamanla birbirlerini kendi dünyalarına çeker.

Coda

Sian Heder’in yönetmenliğini yaptığı Coda’nın başrollerinde  Emilia Jones, Troy Kotsur, Daniel Durant yer alıyor.

Prömiyerini Sundance Film Festivali’nde yapan filmin haklarını Apple satın aldı. 13 Ağustos 2021’de Apple TV+’da yayınlanacak .

Coda’non konusu şöyle: 17 yaşındaki Ruby, işitme engelli bir ailenin işiten tek üyesidir. Genç kız, ebeveynlerinin ve ağabeyinin balıkçılık işinin ayakta kalması için, okula gitmeden sabahları onlara yardımcı olur. Ruby’nin hayatı, okulda koroya katılmasıyla bambaşka bir hal alır. Şarkı söylemeye karşı büyük tutkusu olan Ruby’nin bu durumu koro şefinin de dikkatini çeker. Şef, Ruby’yi balık tutmanın ötesinde bir geleceği düşünmeye teşvik eder. Bunun üzerine Ruby, ailesine olan yükümlülüğü ile hayallerinin peşinden gitme arasında kalır.

“The Hand of God” hikayesinin ayrıntıları gizli tutulsa da, filmin başlığı açıkça Arjantinli futbol efsanesi Diego Maradona’nın 1986’daki Dünya Kupası çeyrek finalinde attığı golün tanımına gönderme olarak göze çarpıyor.

A Journal for Jordan

Denzel Washington’un yönetmen koltuğunda yer aldığı filmin kadrosunda Michael B. Jordan, Tamara Tunie ve  Robert Wisdom yer alıyor.

Bir kitap uyarlaması olan filmin konusu şöyle: 2005 yılında Astsubay Kıdemli Başçavuş Charles Monroe King, Irak’taki savaştan geri dönemeyebileceği için oğlu için günlük tutmaya başlar. 14 Ekim 2006’da yol kenarındaki bir bomba yüzünden hayatını kaybeder. 200 sayfayı aşan günlük yarım kaldığında King’in oğlu yedi aylıktır. A Journal for Jordan, bir annenin, oğlunun henüz konuşamadığı zaman kaybettiği babasıyla ilgili yazdığı bir mektuptur. Ayrıca bir babanın hiç tanıyamadığı oğluna verdiği öğütleri ve ettiği duaları içerir. Son olarak, birbirlerini çok sevmiş fakat çok erken ayrılmış Dana ve Charles’ın hikayesidir.

Respect, müzik ikonu Aretha Franklin’in hayatına odaklanıyor. Filmde, Franklin’in babasının klisesinin korusunda şarkı söylediği çocukluklar zamanlarından, ikonik bir süperstar ve bir sivil haklar aktivistine dönüştüğü zamanlara bir yolculuk yapılıyor.

Film 13 Ağustos 2021’de sinemalarda.

The Eyes Of Tammy Faye

Biyografik drama The Eyes of Tammy Faye’in yönetmenliğini Michael Showalter yapıyor.

Televizyon programları aracılığla Hristiyanlığı yaymaya çalışan Tammy Faye Bakker ve Jim Bakker’ın hikayesini konu ediyor. Televangelist Tammmy ve Jim’in, hızla gelen yükselişinin ardından aniden yaşadıkları düşüsün konu edildiği filmin başrollerini Jessica Chastain, Andrew Garfield üstleniyor.

Film 24 Eylül 2021’de vizyona girecek.

İstanbul doğumlu. Lisans eğitimini felsefe alanında tamamladı. Yüksek lisansını Medya ve Kültürel Çalışmalar alanında, "Sinemada Aşk ve Zaman: Sevmek Zamanı ve Masumiyet Filmlerinin İncelenmesi" başlıklı teziyle tamamladı. Lisansta aldığı "Sinema ve Felsefe" dersi kalemini sinema yazarlığına çevirmesine vesile oldu. Film Arası ile yolları kesişti. 2019-2021 yılları arasında filmarasidergisi.com 'un yayın koordinatörlüğünü yaptı. Şimdilerde ise haberleri, röportajları ve sinema yazılarıyla yer alıyor. 2022 yılından itibaren Litros Sanat Dijital Kültür Sanat Gazetesi'nde editör olarak çalışıyor. Sinemanın gücüne inanıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir