2021’in En İddialı Korku ve Gerilim Filmleri

2020’nin bitimine aylar kala 2021 yılında vizyona girecek korku ve gerilim türündeki filmleri sizler için listeledik.

Coronavirüs salgını sebebiyle 2020 sinema için buruk bir yıl oldu. Gösterim ve yapım takvimleri ertelemelerle kendine yeni yollar çizdi.

Korku ve gerilim türünde vizyona girecek filmler içerisinde Sessiz Bir Yer 2, Last Night in Solo ve Spiral: Testere Devam Ediyor öne çıkıyor.

Listenin tamamı şöyle:

Escape Room 2 -1 Ocak 2021

Yönetmen Adam Robitel

Oyuncular: Indya Moore, Holland Roden, Taylor Russell McKenzie

2019 yapımı Ölümcül Labirent filminin devam halkası olan Escape Room 2’nin yönetmen koltuğunda ilk filmde olduğu gibi Adam Robitel oturuyor. Filmin kadrosunda Taylor Russell, Logan Miller, Indya Moore, Isabelle Fuhrman, Holland Roden, Thomas Cocquerel gibi isimler yer alıyor. Serinin ilk filmi, kaçış odasından kurtulmaya çalışan altı yabancının hikayesini konu ediyordu.

Doe – 5 Şubat 2021 

Yönetmen:Justin Foia

Oyuncular: Mira Sorvino, Timothy Davis, Mathew St. Patrick

John Hutton bir sabah uykudan kalktığında geçmişi hakkında hiçbir şey hatırlamadığını fark eder. Düzinelerce dili akıcı bir şekilde konuşma yeteneğine sahip olduğunu keşfeden John, hayata yeniden başlamaya karar verir. Yıllar sonra kendisi ile benzer bir durumu yaşayan bir adamla tanışan John, ondan kendisi gibi birkaç kişi daha olduğunu öğrenir. Bu sürede özel bir dedektiften yardım alan John, gerçek kimliğini keşfetmek için zamana karşı yarışır.

Tom Clancy’s Without Remorse 26 Şubat 2021 

Yönetmen Stefano Sollima

Oyuncular: Michael B. Jordan, Jamie Bell, Cam Gigandet

Tom Clansy’nin ünlü romanından beyaz perdeye aktarılan Without Remorse, 70’lerde John Kelly isimli deneyimli bir Amerikan komandosunun, Mr. Clark isimli bir CIA ajanına dönüşme hikayesini anlatıyor. Mr. Clark rolünü Michael B. Jordan canlandırıyor.

Let It Snow – 26 Şubat 2021 

Yönetmen Stanislav Kapralov

Oyuncular: Ivanna Sakhno, Alex Hafner, Tinatin Dalakishvili

Mia ve Max, snowboard yapabilmek için merkezden uzakta bulunan bir tesise gider. Otele girişi yaptıklarında resepsiyon görevlisi Mia ve Max’a patikalarda gerçekleşen açıklanamayan ölümlerden bahsetse de ikili snowboard yapmaya kararlıdır. Ancak snowboard yaparken yasak bir bölgeye gizlice girdiklerinde Max aniden ortadan kaybolurken Mia’da bir kar motosikleti üzerinde bulunan maskeli birinin saldırısına uğrar. Şimdi onlar sadece doğaya karşı değil çevresindeki tehlikelere karşı da savaşmak zorunda kalır.

Açgözlü -19 Mart 2021 

Yönetmen Scott Cooper

Oyuncular: Keri Russell, Jesse Plemons, Scott Haze

Açgözlü, gizemli ve içine kapanık bir öğrenciyle yakınlaşmaya başlayan genç bir öğretmene (Keri Russell) odaklanıyor. İkili yakınlaştıkça öğretmen, öğrencisinin babasının ve kardeşinin ölümcül sonuçları olabilecek bir sır sakladığını keşfeder. Çocuğu korumasına alan öğretmen, hayal gücünün de ötesinde korkulara karşı hayatta kalmak için mücadele edecektir.

Red Handed 26 Mart 2021

Yönetmen :Frank Peluso

Oyuncular: Michael Biehn, Ryan Carnes, Owen Burke

Üç kardeş, babalarının ölümü üzerine onun küllerini saçmak için Oregon’a gider. Ormanlık alana giden kardeşlerden biri bu sırada kaybolur. 30 yıl önce de çocuklardan biri aynı yerde kaçırılmıştır ancak geçmişe dair hiçbir şey hatırlamaz. Şimdi kardeşinin nerede olduğunu bulmak için bilinçaltındaki sırları ortaya çıkarmak zorundadır.

The Terrible Two 2 Nisan 2021

Oyuncular: Karen Labbe, Cari Moskow, Reid Doyle

Rose ve Albert Poe çiftinin küçük kızları Addie ve Jade bir yıl önce ölür. Çift, yedi yıldır yaşadıkları bu ev yerine başka bir ev satın almış olsaydı, kızlar hala yaşıyor olacaktı. Çünkü çift,  kızlarının ölümünün onların güvenli sığınağı olduğunu düşündüğü evden kaynaklandığını keşfeder.

Reminiscence 16 Nisan 2021 

Yönetmen Lisa Joy

Oyuncular: Hugh Jackman, Rebecca Ferguson, Thandie Newton

Distopik bir gelecekte yaşanan iklim değişikliği, Miami’nin sular altında kalmasına neden olur. Sorunlar bununla da sınırı kalmaz, gece gündüz kavramını yok olur ve sadece gece yaşanmaya başlar. Böyle bir dünyada yaşayan bir bilim adamı olan Nick Bannister, insanlara unuttukları şeyleri hatırlatmaya çalışmaktadır. Nick, kendisine gelen danışanlarına, sordukları sorularla onları geçmişe götürüp, geliştirdiği teknoloji ile hatırlamak istedikleri şeylerin ortaya çıkmasına yardımcı olur. Kendisi için önemli bir anahtarı kaybeden gizemli bir kadın, Nick’e gelerek anahtarı bulması için yardımcı olmasını ister. Anahtarı bulmak için genç kadınla vakit geçirmeye başlayan Nick, kendisini beklenmeyen bir ilişkinin içerisinde bulur. Artık sevgilisi olduğunu kadının, anahtarını bulmak için geçmişini öğrenmek zorunda kalan Nick,tehlikeli durumlarla karşı karşıya kalacaktır.

Sessiz Bir Yer 2 23 Nisan 2021 

Yönetmen :John Krasinski

Oyuncular: Emily Blunt, Cillian Murphy, Millicent Simmonds

Sessiz Bir Yer 2, yönetmenliğini John Krasinski’nin üstlendiği 2018 yapımı korku filmi Sessiz Bir Yer’in devam halkası. Başrollerinde yönetmenin yanı sıra Emily Blunt, Noah Jupe ve Millicent Simmonds’ın yer aldığı ilk filmde, güvenlikleri için seslerinden vazgeçen bir ailenin hikayesi konu ediliyordu. Filminin devam halkasında ise, ilk filmde yaşanan saldırıdan kurtulmayı başaran kişilerin hayatlarının konu edilmesi bekleniyor.

Last Night in Soho 23 Nisan 2021 

Yönetmen : Edgar Wright

Oyuncular: Anya Taylor-Joy, Thomasin McKenzie, Matt Smith (XI)

Yönetmen koltuğunda Edgar Wright’ın oturduğu korku türündeki filmin oyuncu kadrosunda Anya Taylor-Joy, Thomasin McKenzie, Matt Smith, Diana Rigg, Terence Stamp gibi isimler yer alıyor.

A Wakefield Project 7 Mayıs 2021 

Yönetmen : L.A. Lopes

Oyuncular: Lindsay Seim, Dennis Andres, Anthony Bewlz

Eric ve Reese, küçük Wakefield kasabasında bir mülk satın alır. Bu sırada eskiden Wakefield kasabasında yaşayan medyum Chloe da kasabanın tarihi hakkında yeni girişimcileri aydınlatmak için geri döner. Eric ve Reese’in aldıkları mülk, geçmişte Nathan Cross’a aitti ve ölümünün ardından yaşananlar tüm kasabayı etkilemiştir. Benzeri görülmemiş güneş patlamalarının Kuzey Amerika’yı hedeflediği bir günde Wakefield, atmosferik enerjilerde geçici bir değişimin merkezi haline gelir. Yaşayanlarla ölüler arasındaki perdenin kalktığı bu günde hayatta kalmak için zorlu bir mücadele verilmesi gerekir.

Inferno 14 Mayıs 2021

Yönetmen:Neill Blomkamp

Oyuncular: Taylor Kitsch

Inferno, sıradan gibi gözüken ancak göründüğünden daha karmaşık bir cinayeti araştırmakla görevlendirilen bir polisin hikayesini konu ediyor. İşlenen cinayeti araştırmakla görevlendirilen polis, başlarda bunun sıradan bir vaka olduğunu düşünür. Ancak cinayetle ilgili araştırma yapıldıkça, cinayetle dünya dışı bir varlığın ilişkisi olabileceğinden şüphelenilmeye başlar.

Spiral: Testere Devam Ediyor 21 Mayıs 2021 

Yönetmen Darren Lynn Bousman

Oyuncular: Samuel L. Jackson, Chris Rock, Max Minghella

Spiral: Testere Devam Ediyor, şehirde yaşanan dehşet verici cinayetleri araştırmakla görevlendirilen iki dedektife odaklanıyor. Kıdemli bir dedektif olan Zeke Banks ve onun çaylak ortağı olan William Schenk, şehirde yaşanan korkunç cinayetleri soruşturmakla görevlidir. Dehşet veren cinayetlerin gizemini ortaya çıkarmaya çalışan Zeke, soruşturmayı ilerlettikçe kendisini katilin oyununun merkezinde bulur.

Inner Ghosts 21 Mayıs 2021 

Yönetmen Paulo Leite

Oyuncular: Iris Cayatte, Patricia Godinho, Celia Williams

Helen, 15 yıl önce kızının ölümü ile hayaletlere temas kurmayı bırakan bir kadındır. Kariyerini, beyin araştırmalarına adayan Helen, alzheimer gibi dejeneratif beyin hastalıklarını tedavi etmek için devrim niteliğinde bir terapi geliştirmeye çalışır. Ancak bu sırada diğer taraftan kendisine yapılan bir ziyaret Helen’ın hayatının değişmesine neden olur.

The Conjuring: The Devil Made Me Do It 4 Haziran 2021 

Yönetmen Michael Chaves

Oyuncular: Patrick Wilson, Vera Farmiga, Sterling Jerins

Conjuring serisinin üçüncü devam halkası olan filmde, paranormal olayları araştıran Ed ve Lorraine Warren çiftinin yaşadıkları olaylara odaklanılıyor. Çiftin ele aldığı yeni dava daha öncekilerden oldukça farklıdır. Şeytani bir varlık tarafından ele geçirildiğini söyleyen bir cinayet zanlısı, kendisine yardım etmesi için soluğu Ed ve Lorraine Warren çiftinin yanında alır.

The Forever Purge 9 Temmuz 2021

Yönetmen Everardo Gout

Oyuncular: Brett Edwards, Mark Krenik, Ana de la Reguera

Lord Of Misrule 16 Temmuz 2021

Yönetmen William Brent Bell

Lord Of Misrule, bir kasabada kaybolan genç bir kızın hikayesini konu ediyor. İngiliz kırsalında küçük bir kasabaya yeni gelen bir bakanın genç kızı, kasabada düzenlenen bir festival sırasında kaybolur. Polis ve kasaba sakinleri genç kızı bulmak için geniş çaplı bir arama başlatır. Polisler genç kızı bulmaya yaklaştıkça, kasabanın geçmişi ile ilgili korkunç sırlar ortaya çıkmaya başlar.

Deep Water 13 Ağustos 2021 

Yönetmen Adrian Lyne

Oyuncular: Ben Affleck, Ana de Armas, Tracy Letts

Deep Water, mutsuz bir evlilğe sahip bir çiftin hayatına odaklanıyor. Vic ve Melinda Van Allen, evliliklerinde sorun yaşayan bir çiftir. Uzun süredir yaşadıkları sıkıntı, aralarında sevginin de giderek azalmasına neden olur. Evliliklerini sonlandırmak istemeyen çift, birbirlerinin başkaları ile görüşmelerine izin vererek boşanmaktan kaçınmaya çalışır. Ancak Melinda’nın görüştüğü kişilerin tek tek ortadan kaybolması, Vic’in baş şüpheliler arasında yer almasına neden olur.

Dark Harvest 24 Eylül 2021 

Yönetmen David Slade

Her Cadılar Bayramı’nda mısır tarlalarında ortaya çıkan October Boy, Ol’ Hacksaw Face, Sawtooth Jack gibi isimlerle anılan kabus geri dönmüştür. Küçük bir kasabada yaşayan gençler, ellerinde kasap bıçağı taşıyan bu canavarın hedefi halindedir. Ancak av olan gençler, aynı zamanda birer de avcıdır. Gençler, ömürlerinde bir kez karşılarına çıkan ve insanlara korku dolu anlar yaşatan October Boy, Ol’ Hacksaw Face ya da diğer bir ismiyle Sawtooth Jack’i öldürme fırsatını değerlendirmek ister. Pete McCormick adındaki bir genç, bu savaşın kazananı olmak için her şeyi göze alır.

Halloween Kills 15 Ekim 2021

Yönetmen : David Gordon Green

Oyuncular: Jamie Lee Curtis, Judy Greer, Andi Matichak

2018 yapımı “Cadılar Bayramı” filminin devam halkası olan Halloween Kills’in yönetmen koltuğunda, ilk filmin de yönetmenliğini üstlenen David Gordon Green oturuyor. Cadılar Bayramı, yıllar önce kendisini öldürmeye çalışan maskeli katil Michael Myers ile yüzleşmek isteyen Laurie Strode’un hikayesini konu ediyordu.

İstanbul doğumlu. Lisans eğitimini felsefe alanında tamamladı. Yüksek lisansını Medya ve Kültürel Çalışmalar alanında, "Sinemada Aşk ve Zaman: Sevmek Zamanı ve Masumiyet Filmlerinin İncelenmesi" başlıklı teziyle tamamladı. Lisansta aldığı "Sinema ve Felsefe" dersi kalemini sinema yazarlığına çevirmesine vesile oldu. Film Arası ile yolları kesişti. Haberler ve röportajlar yapıyor. Sinema yazıları yazıyor. Litros Sanat Dijital Kültür Sanat Gazetesi'nde editör olarak çalışıyor. Sinemanın gücüne inanıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir