2021 BAFTA Adayları Açıklandı

74. BAFTA Ödüllerinin adayları açıklandı.

Ödüller 11 Nisan 2021 tarihinde yapılacak törenle sahiplerini bulacak.

Adaylar arasında Nomadland ve Rocks en çok adaylığa sahip olan yapımlar oldu.

Aday listesi şöyle:

En İyi Film

  • “The Father”
  • “The Mauritanian”
  • “Nomadland”
  • “Promising Young Woman”
  • “The Trial of the Chicago 7”

En İyi İngiliz Filmi

  • “Calm With Horses”
  • “The Dig”
  • “The Father”
  • “His House”
  • “Limbo”
  • “The Mauritanian”
  • “Mogul Mowgli”
  • “Promising Young Woman”
  • “Rocks”
  • “Saint Maud”

En İyi Yönetmen

  • Thomas Vinterberg (“Another Round”)
  • Shannon Murphy (“Babyteeth”)
  • Lee Isaac Chung (“Minari”)
  • Chloé Zhao (“Nomadland”)
  • Jasmila Žbanić (“Quo Vadis, Aida?”)
  • Sarah Gavron (“Rocks”)

En İyi Orijinal Senaryo

  • Thomas Vinterberg, Tobias Lindholm (“Another Round”)
  • Jack Fincher (“Mank”)
  • Emerald Fennell (“Promising Young Woman”)
  • Theresa Ikoko, Claire Wilson”Rocks”
  • Aaron Sorkin (“The Trial of the Chicago 7”)

En İyi Uyarlama Senaryo

  • Moira Buffini (“The Dig”)
  • Christopher Hampton, Florian Zeller (“The Father”)
  • Rory Haines, Sohrab Noshirvani, M.B. Traven (“The Mauritanian”)
  • Chloé Zhao (“Nomadland”)
  • Ramin Bahrani (“The White Tiger”)

En İyi Kadın Oyuncu

  • Bukky Bakray (“Rocks”)
  • Radha Blank (“The Forty-Year-Old Version”)
  • Frances McDormand (“Nomadland”)
  • Vanessa Kirby (“Pieces of a Woman”)
  • Wunmi Mosaku (“His House”)
  • Alfre Woodard (“Clemency”)

En İyi Erkek Oyuncu

  • Riz Ahmed (“Sound of Metal”)
  • Chadwick Boseman (“Ma Rainey’s Black Bottom”)
  • Adarsh Gourav (“The White Tiger”)
  • Anthony Hopkins (“The Father”)
  • Mads Mikkelsen (“Another Round”)
  • Tahar Rahim (“The Mauritanian”)

En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu

  • Niamh Algar (“Calm With Horses”)
  • Kosar Ali (“Rocks”)
  • Maria Bakalova (“Borat Subsequent Moviefilm”)
  • Dominique Fishback (“Judas and the Black Messiah”)
  • Ashley Madekwe (“County Lines”)
  • Yuh-Jung Youn (“Minari”)

En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu

  • Daniel Kaluuya (“Judas and the Black Messiah”)
  • Barry Keoghan (“Calm With Horses”)
  • Alan Kim (“Minari”)
  • Leslie Odom Jr. (“One Night In Miami…”)
  • Clarke Peters (“Da 5 Bloods”)
  • Paul Raci (“Sound of Metal”)

En İyi İlk Senarist, Yönetmen ya da Yapımcı (İngiliz)

  • Remi Weekes (“His House”)
  • Ben Sharrock, Irune Gurtubai (“Limbo”)
  • Jack Sidey (“Moffie”)
  • Theresa Ikoko, Claire Wilson (“Rocks”)
  • Rose Glass, Oliver Kassman (“Saint Maud”)

İngilizce Olmayan En İyi Film

  • Thomas Vinterberg, Sisse Graum Jørgensen (“Another Round”)
  • Andrei Konchalovsky, Alisher Usmanov (“Dear Comrades!”)
  • Ladj Ly (“Les Misérables”)
  • Lee Isaac Chung, Christina Oh (“Minari”)
  • Jasmila Žbanić, Damir Ibrahimovich (“Quo Vadis, Aida?”)

En İyi Belgesel

  • Alexander Nanau (“Collective”)
  • Alastair Fothergill, Jonnie Hughes, Keith Scholey (“David Attenborough: A Life on Our Planet”)
  • Bryan Fogel, Thor Halvorssen (“The Dissident”)
  • Pippa Ehrlich, James Reed, Craig Foster (“My Octopus Teacher”)
  • Jeff Orlowski, Larissa Rhodes (“The Social Dilemma”)

En İyi Animasyon Filmi

  • Dan Scanlon, Kori Rae (“Onward”)
  • Pete Docter, Dana Murray (“Soul”)
  • Tomm Moore, Ross Stewart, Paul Young (“Wolfwalkers”)

En İyi Orijinal Müzik

  • Trent Reznor, Atticus Ross (“Mank”)
  • Emile Mosseri (“Minari”)
  • James Newton Howard (“News of the World”)
  • Anthony Willis (“Promising Young Woman”)
  • Jon Batiste, Trent Reznor, Atticus Ross (“Soul”)

En İyi Casting

  • Shaheen Baig (“Calm with Horses”)
  • Alexa L. Fogel (“Judas and the Black Messiah”)
  • Julia Kim (“Minari”)
  • Lindsay Graham Ahanonu, Mary Vernieu (“Promising Young Woman”)
  • Lucy Pardee (“Rocks”)

En İyi Görüntü Yönetimi

  • Sean Bobbitt (“Judas and the Black Messiah”)
  • Erik Messerschmidt (“Mank”)
  • Alwin H. Küchler (“The Mauritanian”)
  • Dariusz Wolski (“News of the World”)
  • Joshua James Richards (“Nomadland”)

En İyi Kurgu

  • Yorgos Lamprinos (“The Father”)
  • Chloé Zhao (“Nomadland”)
  • Frédéric Thoraval (“Prominsg Young Woman”)
  • Mikkel E.G. Nielsen (“Sound of Metal”)
  • Alan Baumgarten (“The Trial of the Chicago 7”)

En İyi Prosüksiyon Tasarımı

  • Maria Djurkovic, Tatiana Macdonald (“The Dig”)
  • Peter Francis, Cathy Featherstone (“The Father”)
  • Donald Graham Burt, Jan Pascale (“Mank”)
  • David Crank, Elizabeth Keenan (“News of the World”)
  • Sarah Greenwood, Katie Spencer (“Rebecca”)

En İyi Kostüm Tasarımı

  • Michael O’Connor (“Ammonite”)
  • Alice Babidge (“The Dig”)
  • Alexandra Byrne (“Emma”)
  • Ann Roth (“Ma Rainey’s Black Bottom”)
  • Trish Summerville (“Mank”)

En İyi Saç & Makyaj

  • Jenny Shircore (“The Dig”)
  • Patricia Dehaney, Eryn Krueger Mekash, Matthew Mungle (“Hillbilly Elegy”)
  • Matiki Anoff, Larry M. Cherry, Sergio Lopez-Rivera, Mia Neal (“Ma Rainey’s Black Bottom”)
  • Kimberley Spiteri, Gigi Williams (“Mank”)
  • Mark Coulier (“Pinocchio”)

En İyi Ses

  • Nominees TBC (“Greyhound”)
  • Michael Fentum, William Miller, Mike Prestwood Smith, John Pritchett, Oliver Tarney (“News of the World”)
  • Sergio Diaz, Zach Seivers, M. Wolf Snyder (“Nomadland”)
  • Coya Elliott, Ren Klyce, David Parker(“Soul”)
  • Jaime Baksht, Nicolas Becker, Phillip Bladh, Carlos Cortés, Michelle Couttolenc (“Sound of Metal”)

En İyi Görsel Efekt

  • Pete Bebb, Nathan McGuinness, Sebastian von Overheidt (“Greyhound”)
  • Matt Kasmir, Chris Lawrence, David Watkins (“The Midnight Sky”)
  • Sean Faden, Steve Ingram, Anders Langlands, Seth Maury (“Mulan”)
  • Santiago Colomo Martinez, Nick Davis, Greg Fisher (“The One and Only Ivan”)
  • Scott Fisher, Andrew Jackson, Andrew Lockley (“Tenet”)

En İyi Kısa Animasyon (İngiliz)

  • Renaldho Pelle, Yanling Wang, Kerry Jade Kolbe (“The Fire Next Time”)
  • Mole Hill, Laura Duncalf (“The Owl and the Pussycat”)
  • Daniel Quirke, Jamie MacDonald, Brid Arnstein (“The Song of a Lost Boy”)

En İyi Kısa Film (İngiliz)

  • Jesse Lewis Reece, Ike Newman (“Eyelash”)
  • Akinola Davies, Rachel Dargavel, Wale Davies (“Lizard”)
  • John Addis, Rami Sarras Pantoja (“Lucky Break”)
  • Ghada Eldemellawy (“Miss Curvy”)
  • Farah Nabulsi (“The Present”)

Yükselen Yıldız Ödülü

  • Bukky Bakray
  • Conrad Khan
  • Kingsley Ben-Adir
  • Morfydd Clark
  • Sope Dìrísù

Ağustos 2010’da yayın hayatına başlayan aylık sinema dergisi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir