Bu Yılın En İyi Kore Filmleri

Her yıl mutlaka çok fazla konuşulan ve yıla damgasını vuran bir Kore filmiyle karşı karşıya kalıyoruz. Geçtiğimiz yıl bu film, Cannes da dahil olmak üzere birçok festivalde ödülleri toplayan Burning olurken, bu yıl Bong Joon-Ho’nun imzasını taşıyan Parasite oluyor. Parasite’ın, dün Oscar kısa listesinde de başı çektiği görülüyor.

İşte yılın ilginizi çekebilecek en iyi Kore filmleri…

 • My First Client

Gerçek olaylara dayanan hikayesiyle My First Client’ta çaylak bir avukat olan Jeong-yeop, yeni bir dava ile karşı karşıyadır. Kardeşini öldürdüğünü itiraf eden müşterisi on yaşındaki bir kız çocuğudur. Olayı araştırmaya başlayan avukat, ailenin geçmişini irdeledikçe kardeşlerin birbirleri ile olan ilişkisinde korkunç bir gerçeği keşfeder. Duygularınızı harekete geçirecek olan My First Client, hem gerçeklerden uzaklaşmıyor, hem de yaratıcılığını korumayı başarıyor.

 • Eksiteu

Eksiteu’da Yong-nam, üniversitedeki en iyi dağcılardan biridir. Ancak okuldan mezun olduktan sonra kariyeri pek de başarılı gitmez. Bir türlü iş bulamayan Yong-nam, annesinin sayesinde geçimini sağlar. Annesinin 70. doğum günü için bir parti düzenlemek isteyen Yong-nam, bunun için eski aşkı Eu,-ju’nun çalıştığı yerde karar kılar. Parti günü gelip çattığında eski aşkı ile iletişim kurma şansı yakalayan Yong-nam oldukça mutludur. Ancak bu sırada beyaz bir gazın Seul’u etkisi altına aldığı haberini alır. Yong-nam, kendisinin ve çevresindekilerin güvenliğini sağlamak için Eui-ju’nun da yardımıyla kaya tırmanışındaki becerilerini kullanmak zorunda kalır.

 • A Diamond In The Rough

A Diamond in the Rough suç dolu bir hayat yaşayan bir adamın hikayesini konu ediyor. Hayatını suç ile iç içe geçiren bir adam sonunda yakalanarak cezaevine gönderilir. Onun dört duvar arasına gönderilmesi en çok annesini etkiler. Adam, özgürlüğüne kavuştuğunda artık daha iyi bir adam olacağına dair annesine söz verir. Ancak bu süreçte annesini ne kadar sefilleştirdiğini fark eder.

 • The Ganster, The Cop, The Devil

The Ganster, The Cop, The Devil tanık olduğu cinayetin suçlularının yakalanması için polisle iş birliği yapmak zorunda kalan bir mafya babasının hikayesini konu ediyor. Organize suçlar işleyen bir mafya babası, bir seri katili yakalamak için polisle işbirliğine gitmek zorunda kalır. Seri katil o kadar dikkatli bir şekilde kurbanlarını öldürmüştür ki, ortada mafya babasından başka hiçbir tanık kalmamıştır. Bu durumda mafya babasının polisle daha yakından bir çalışma yürütmesi gerekmektedir. Filmin Hollywood uyarlamasının yapılacağı bilinenler arasında yer alıyor.

 • Jeungin

Jeungin, patronunu öldürmekle yargılanan bir kadının hikayesini konu ediyor. Depresyondan muzdarip olan yaşlı bir adam ölü bulunduğunda, evin hizmetçisi ola Mir Ran şüpheli bulunur. Cinayetle suçlanan Mi Ran, suçsuz olduğunu söylese de kimseyi ikna edemez. Mi Ran’ın suçsuz olduğunu savunabilecek tek tanık ise 15 yaşındaki otistik bir kızdır.

 • Kim Ji-Young:Born 1982

Kim Ji-Young:Born 1982,30’lu yaşlarında olan bir kadının yaşamına odaklanıyor. Filmde, kadının gençlik dönemlerinden orta yaşlarına kadar maruz kaldığı cinsiyetçilik ve toplumun onu nasıl depresyona sürüklediğine odaklanılıyor.

 • Inseperable Bros

Kan bağı, güçlü ilişkiler kurma konusunda belirleyici unsur değildir. Aynı soyu paylaşıp hiçbir bağ hissedemeyeceğiniz gibi, bir bağınız olmadan da karşınızdaki kişiye aileden biri gibi davranabilirsiniz. Inseparable Bros’da Se-Ha ve Dong-Goo arasındaki ilişki de tam olarak böyle. Aralarında hiçbir akrabalık bağı olmamasına rağmen zaman onları bir aile haline getirir. Hayatlarındaki tüm iniş ve çıkışlarda yan yana olan Se-Ha ve Dong-Goo, eksikliklerini birbirlerine yardım ederek tamamlar. Bu iki adamın hayatı, Mi-Hyun ile tanışmaları ile bambaşka bir hal alır.

 • Saeng-il

Film, çocuklarının kaybı ile başa çıkmaya çalışan bir ailenin hayatına odaklanıyor. Jung-il ve Soon-nam, bir kaza sonucu oğullarını kaybedince büyük bir yıkıma uğrar. Kendilerini bir türlü toparlayamana Jung-il ve Soon-nam, oğullarına büyük bir özlem duyar. Onların hissettikleri özlem vefat eden oğullarının doğum gününün yaklaşması ile iyice artar. Aile, yanlarında olmasa da oğullarının doğum gününü kutlamayı planlar.

 • Himeul Naeyo, Miseuteo Lee

Herkes hayatının belirli döneminde zor bir süreçten geçer ve insanların bununla başa çıkma yolu farklılık gösterir. Himeul Naeyo, Miseuteo Lee’de Cheol-Soo’nın da zor zamanı kızının hasta olması ile birlikte gelir. Hayatında gerçekten sevdiği tek varlığının hastalığı Cheol-Soo’yu derinden etkiler. Ancak bir sabah uyandığında kızını karşısında sapasağlam bulur. Kızının birden iyileşmesine oldukça şaşıran Cheol-Soo, bunun nasıl olduğuna bir türlü anlam veremez. Bu sorularla zaman kaybetmemeye karar veren Cheol-Soo, kızı ile birlikte bir yolculuğa çıkar.

 • Yoo Yeol’s Music Album

Yoo Yeol’s Music Album filminde 1990’ların ekonomik krizi ülkeyi derinden sarsmıştır. Uzmanlar krize neyin sebep olduğunu ve buhrandan kurtulmanın yollarının ararken ülkenin durumu gün geçtikçe daha kötü bir hal alır. Tam da bu sırada genç bir adam ve bir kadın, bir radyo programında birlikte çalışmaya başlar. Zamanla birbirlerine aşık olan çift, zamanın aşkları için pek de doğru olmadığını düşünür.

 • Romang
2019'un En İyi Eşcinsel Filmleri

45 yıllık evli bir çiftin hayatına odaklanıyor. Jo Nam Bong ve Lee Mae Ja çifti evlendikleri gün hayat onları nereye götürürse götürsün bir arada olacaklarına dair yemin eder. Artık 70’li yaşlarına gelen ve 45 yıldır birlikte olan çift, ettikleri yeminin hakkını verir. Yaşlılık zihinlerini ve bedenlerini bozmaya başlasa da birbirlerine olan sevgileri gün geçtikçe büyür. Lee Mae Ja demans hastalığına yakalandında, çift ayrılma tehlikesi ile karşı karşıya kalır. Oğulları onu huzurevine götürmek istediğindeyse yıllar önce ettileri yemini hatırlarlar ve kendilerine bakmaya başlarlar. Jo Nam Bong da aynı hastalıkla mücadele etmeye başladığında ise hayat onlar için daha da zorlaşmaya başlar. Hatıraları gün geçtikçe bulanıklaşsa da unutmadıkları şey birbirlerine olan sevgileri olur.

 • Parasite

Parasite’ta Park Ailesi’yle tanışın: soyla gelen servetin klasik bir tablosu. Diğer yanda ise Kim Ailesi, sokak zekası bakımından zengin ama başka hiçbir zenginliğe sahip değil. Şans veya kader olsun, bu iki ev halkı bir şekilde bir araya gelir ve Kim ailesi altın bir fırsatın varlığını hemen sezer. Kolej çağındaki Ki-woo tarafından manipülasyon konusunda yetiştirilen Kim çocukları, öğretmen ve sanat terapisti görevleriyle kendilerini Park ailesinin arasına çabucak yerleştirir. Kim’ler “vazgeçilmez” lüks hizmetler sunarken, Parklar ise habersizce evlerindeki her şeyi Kim ailesine kaybetmektedir. Ancak kısa sürede bu düzen bir tehditle karşılaşır. Asalak bir misafir Kim ailesinin yeni keşfettikleri konforu tehdit eder hale geldiğinde, vahşi ve zorlayıcı bir üstünlük mücadelesi patlak verir. Bu mücadele Kim ve Park aileleri arasındaki kırılgan ekosistemi yıkmakla tehdit etmektedir… Cannes’dan En İyi Film Ödülü ile dönen ve muhtemelen 92. Akademi Ödülleri’ne de damgasını vuracak olan Parasite, yılın mutlaka izlenmesi gereken filmleri arasında başı çekiyor! (Beyazperde)

Netflix'ten Yeni Yıl Filmleri
Başka Sinema'da Bu Hafta: "I Lost My Body", "Ema"...
Vizyondaki Filmler: "Star Wars: The Rise of Skywalker", "Bombshell"...
Tenet Altyazılı Fragman
Penceredeki Kadın Altyazılı Fragman
The Gentlemen Altyazılı Fragman
Ölmek İçin Zaman Yok Altyazılı Fragman
Escape from Pretoria Orijinal Fragman
Patron Gibi Altyazılı Fragman (2)

Ağustos 2010’da yayın hayatına başlayan aylık sinema dergisi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir