2. Esenler Film Günleri Sona Erdi

Bu yıl ikincisi düzenlenen Esenler Film Günleri dün akşam gerçekleşen kısa film yarışması ödül töreni ve Taşplak Senfoni Orkestrası konseriyle sona erdi.

Esenler Belediyesi tarafından düzenlenen  bu yıl ikincisi düzenlenen Esenler Film Günleri, dün akşam Dr. Kadir Topbaş Kültür Sanat Merkezi’nde düzenlenen görkemli bir törenle sona erdi. Başak Şengül’ün sunduğu kapanış töreninde Kısa Film Yarışması’nda dereceye girenlere ödülleri verilirken, Taşplak Senfoni Orkestrası da Yeşilçam müziklerinden oluşan repertuvarıyla dinleyicilere unutulmaz bir gece yaşattı.

SON İKİ GÜNDE YOĞUN GÖSTERİM

Esenler Film Günleri’nin son iki gününde gösterilen kısa ve uzun metraj filmler sinemaseverleri Kadir Topbaş Kültür Merkezi’nde bir araya getirdi. 13 Kasımda gösterilen yarışma finalistlerinden Cemile, Burhan, Münhasır, Bir Nehir Kıyısında, Düğün Fotoğrafı ve Güzel Havalar, seyirciden ilgi gördü. Gösterim sonrasında yönetmenler ve film  ekipleri sinemaseverlerin sorularını yanıtladı. İkinci gösterimde ise Göç Seçkisi filmlerinden Oskar&Lilli’nin gösterimi gerçekleşti. 2. Esenler Film Günleri, uluslararası festivallerden ödüllerle dönen Pota’nın galasına ev sahipliği yaptı. Sınıfsal farklılıkları basketbol üzerinden anlatan filmin gösterimi sonrasından yönetmen Ahmet Toklu başrol oyuncusu Bahar Hacıbektaşoğlu ve çocuk oyuncularının katılımıyla bir söyleşi gerçekleşti. Ahmet Toklu, kendisinin de Esenler’de büyüdüğünü ve burayı bildiğini dile getirdi.

Son gün gösterimi Under The Upturned Moon filmiyle başladı. Sonrasında ise Yakın Plan Türkiye seçkisinden Uzak Ülke ve Koridor filmlerinin gösterimi gerçekleşti. Mübadele hikayesini iki kahraman üzerinden anlatan Uzak Ülke filminin gösterimi sonrasından yönetmen Kubilay Erkan Yazıcı ve başrol oyuncusu Haydar Şişman sinemaseverlerin sorularını yanıtladı. Bu yılın son gösterimi ise iki yaşlı kız kardeşin hikâyesini anlatan Koridor filmiyle oldu. Yönetmen Erkan Tanhuşoğlu’nun katılımıyla son soru cevap etkinliği gerçekleşti.

“TÜRK SİNEMASI KAZANDI”

İstanbul’un dört bir yanından sinemaseverleri Esenler’de buluşturan 2. Esenler Film Günleri unutulmaz bir geceyle sona erdi. Gazeteci ve haber sunucusu Başak Şengül’ün sunumuyla başlayan gecenin açılış konuşmasını etkinliğin danışmanı, sinema yazarı Suat Köçer yaptı. Konuşmasında emeği geçen herkese teşekkürler eden Suat Köçer, bu tür organizasyonların sinemaya önemli katkılar sunduğunu söyledi. Etkinlikle ilgili çeşitli bilgiler de paylaşan Köçer, her ne kadar dereceye girenler sınırlı olsa da sonuç itibariyle kazananın Türk sineması olduğunu ifade etti.

ÖDÜL TÖRENİNDE COŞKU BÜYÜKTÜ

Tören ödül sahiplerinin açıklanmasıyla devam etti. Yarışmadan üçüncülük ödülünü alan Cemile filminin yönetmeni Belkıs Bayrak’a ödülünü Esenler Belediyesi Kültür İşleri Müdürü Hüseyin Cerrahoğlu takdim etti. Belkıs Bayrak ödül takdimi sonrasında çalışmaya devam ettiğini ve ilk uzun metrajı hazırlandığını dile getirdi. İkincilik ödülünü Bir Nehir Kıyısında filminin yönetmeni Muhammed Furkan Daşbilek’e usta oyuncu Haydar Şişman takdim etti. Daşbilek, ödülünü filminin yapımcılarından Turan Haste’nin babasının anısına aldığını belirtti.  Yarışmanın birincisi Yara filminin yönetmeni Onur Güler’e ödülünü ülkemizin Oscar aday adayı filminin başrol oyuncusu Umut Karadağ takdim etti. Onur Güler konuşmasından ödülünü kızı Yazgı’ya adadığını belirtti. 2. Esenler Kısa Film Yarışması’nda ilk üçe giren filmler dışında kalan 8 finalist filme 2000 TL gösterim telifi verilerek onların üretim yapmasına katkıda bulunuyor.

Ödül takdimleri sonrasında Yeşilçam Şarkıları’ndan oluşan repertuvarıyla Taşplak Senfoni Orkestrası herkese unutulmaz bir gece yaşattı. Türk sinemasının nadide filmlerinin müziklerinden oluşan konserde seyirciler bir nostalji yolculuğuna çıktı.

 

 

Ağustos 2010’da yayın hayatına başlayan aylık sinema dergisi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir