2. Deniz Filmleri Festivali Başlıyor!

D-Marin Turgutreis, 8 filmle “D-Marin Deniz Filmleri Festivali”ni 28 Ağustos-3 Eylül tarihleri arasında ikinci kez hayata geçiriyor.

D-Marin Turgutreis; kurmaca, belgesel ve animasyondan oluşan birbirinden ilgi çekici filmlerle bu yıl da deniz ve macera tutkunlarını Cinemarine Açıkhava Sineması’nda bir araya getiriyor. Naviga dergisiyle birlikte hayata geçirilen ve ikincisi düzenlenen festival, 28 Ağustos- 3 Eylül tarihleri arasında ücretsiz olarak sinemaseverlerle buluşuyor. İnsana dair tüm duyguların deniz sevdasıyla birleştiği filmlerle “D-Marin Deniz Filmleri Festivali”, ülkemizin açık hava sinemasına sahip tek marinası olan D-Marin Turgutreis’te beyaz perdeye yansıyor. Festival, denizi sadece mekan olarak kullanan değil onun öğreten, geliştiren, büyüten, korkutan, güldüren tüm yanlarını kısaca deniz yaşamını yansıtan filmlerden derlenen özel bir seçkiyle yazın sıcak günlerine mavi bir mola veriyor.

Filmlerden Film Beğenin

Günbatımının ardından serin bir esinti eşliğinde izleyiciler; kah Black Sea filminde olduğu gibi ünlü aktör Jude Lowe’la birlikte denizaltında define arayacak kah köpekbalığı saldırısında tek kolunu 13 yaşında kaybeden sörfçünün gerçek yaşam öyküsünü izlerken yeniden denizlere dönme macerasına Soul Surfer’da tanık olacak.

Festivalde gösterilecek filmler arasında Japonya’nın efsanevi manga ve animasyon sanatçısı, Time dergisinin “En Etkili İnsanlar” listesinde yer alan Hayao Miyazaki’nin insan olmak isteyen süs balığıyla 5 yaşındaki Sosuke’nin arkadaşlığını anlatan animasyonu da yer alıyor; Küçük Deniz Kızı Ponyo. Drew Barrymore, Kristen Bell gibi Holywood sinemasının parlayan yıldızlarının başrolleri paylaştığı Big Miracle da festivalin ilgi çeken filmlerinden.

D-Marin Deniz Filmleri Festivali’nin etkileyici filmlerinden bir diğeri de 518 günde tekne ile dünya turunu tamamlayan en genç isim olan 14 yaşındaki Laura Dekker’in seyahat öncesi ve sonrası yaşadıklarını anlatan belgesel Maidentrip. Sinema tarihinin en etkileyici yelken yarışı sahnelerine sahip olan, gerçek olaylardan esinlenerek çekilen, yönetmenliğini Carrol Ballard’ın yaptığı Wind filmi de izleyicileri deniz üstünde adrenalin ve macera dolu bir yarışa davet ediyor.

Festivalde ayrıca ülkemizden de iki belgesel yer alıyor; Son Süngerci ve Derinlerden Yansımalar aynı gece üst üste izleyicilerin karşısında olacak.

Sanatın tüm yönlerini sahiplenen D-Marin Turgutreis, festival döneminde açık hava sinemasında gösterilecek filmler öncesinde sanatseverlerle keyifli söyleşiler de gerçekleştirecek. Denizden ilham alan filmleri deniz tutkunlarıyla buluşturmak amacıyla yola çıkılan festivale, her gün 21.00’den itibaren tekne sahipleriyle birlikte yöre halkının da ilgisinin büyük olması bekleniyor.

Film Gösterim Tarihleri ve Konuklar:

-28 Ağustos Cuma: Black Sea:

Konuk: Tümamiral (E) Cem Gürdeniz / Amatör Denizcilikte Acil Durum Seyri ve Mavi Uygarlık kitaplarının yazarı-Ülkemizin denizcileşmesi adına çalışan bir amatör denizci.

-29 Ağustos Cumartesi: Big Miracle

Konuk: Erkan Gürsoy / Kuzey Kutup Dairesi’ni kendi yaptığı yelkenli tekneyle, tek başına geçen en yaşlı kişi olan Erkan Gürsoy, seyir boyunca kuzey denizlerindeki yaşam koşulları ve halkların yaşayışlarını Naviga Dergisi’ne yazdı.

-30 Ağustos Pazar: Ponyo

Konuk: Onur Erol / Orff çalgıları üretimi yapan Onur Erol; gösterim öncesi her yaştan çocuk ve yetişkinin katılabileceği Orff etkinliği gerçekleştirecek.

-31 Ağustos Pazartesi: Wind

Konuk: Edhem Dirvana / Extreme Sailing Series’te Türkiye’yi temsil eden Team Turx’ün kurucusu Edhem Dirvana aynı zamanda Bozburun Yat Kulübü’nün sahibi.

-1 Eylül Salı: Maidentrip

Konuk: Sibel Karasu / Osman Atasoy ile birlikte Uzaklar II yelkenlisiyle Güney Okyanusu üzerinden Antarktika’ya gitti. Ve böylece bu seyri yapan ilk Türk kadını olarak tarihe geçti. Film öncesinde ilginç ve heyecan dolu maceralarını izleyiciyle paylaşacak.

-2 Eylül Çarşamba: Son Süngerci & Derinlerden Yansımalar

Konuklar: Savaş Karakaş, Aksona Mehmet Çektiği belgesellerle birçok ulusal ve uluslararası ödül kazanan Karakaş, İz TV’de yayınlanan Sudaki İzler belgesel kuşağını hazırlayıp sunuyor. Derinlerde bir ömür geçiren Son Süngerci Aksona Mehmet ise seyirlerine 18 metrelik tirhandili Aksona Mancorna ile devam ediyor.

-3 Eylül Perşembe: Soul Surfer

Konuk: Lena Aylin Erdil / Almanya ve Belçika’da büyüyen Lena Aylin Erdil, Türkiye şampiyonu ve PWA dünya turu genel klasmanda altıncı oldu. Erdil’in başarı grafiği o günden beri yükseliyor: 2012 PWA Dünya Turu’nu üçüncü, 2014’ü ise ikinci olarak noktaladı.

Ağustos 2010’da yayın hayatına başlayan aylık sinema dergisi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir