16 Bin Dolar Ödüllü Kısa Film Yarışması Başladı

Bu yıl ikincisi düzenlenecek Hazar Kısa Film Yarışması için başvurular başladı. Toplam 16 bin dolar ödülün dağıtılacağı festival için son başvuru tarihi 1 Eylül.

İkincisi düzenlenen Hazar Kısa Film Yarışması’nın konusu “Hazar coğrafyasında kültürel etkileşimin izleri” olarak belirlendi. Bu konuyu işleyen kısa filmler yarışmaya başvurabilecektir. Jüri üyelerinin değerlendirmeleri sonucu belirleyeceği 10 film finale kalacak. Birinci, ikinci, üçüncü, jüri özel ödülü ve mansiyon almaya hak kazanan filmler ödüllendirilecek.

PROJENİN HEDEFİ

Festival komitesi, yarışmanın amacı ile ilgili olarak şunlara dikkat çekiyor;

Kültür milletleri ortak değerler etrafında birleştirmektedir. Hazar coğrafyasına baktığımızda da en fazla kültürel çeşitliliğin bu topraklarda olduğu görülmektedir. Bu coğrafyada ortak kültür bloklarının hem çatıştığı hem de kaynaşarak birleştiği alanlar yer almaktadır. Her toplumun kendine özgü yöresel örf, adet ve yaşam değerleri vardır. Yüzyıllardır bir arada yaşamayı öğrenmiş toplumların bütünlüğünün temelini bu ortak kültür ve değerler oluşturur. Örf ve adetler, gelenek ve görenekler, dil, ortak semboller, şiir, edebiyat, ağıt, masallar ve destanlar bu dev kültür mozaiğinin en değerli parçalarını oluşturmaktadır. “hazar coğrafyasında kültürel etkileşimin izleri” konusunun belirlenme hedefi çok kültürlülüğün birleştirici özelliğine vurgu yapmak, öğretici olmak ve konunun kamuoyunda farkındalık yaratmasını sağlamaktadır. Kısa film alanında etkili bir platform oluşturarak profesyonel kısa film yapımcı ve yönetmenlerini desteklemek, genç sinemacılara kendilerini gösterme olanağı sağlamak, sinema sektörünün estetik ve teknik gelişimine öncülük etmek, ulusal ve uluslararası düzeyde tanınmasına katkıda bulunmak projenin hedefleri arasındadır.

HASEN KÜLTÜR İNSİYATİFİ

Hazar bölgesi kültürel değerlerinin; yemek, sanat ve edebiyat gibi alanlarda etkin kullanımıyla Türkiye’de ve tüm dünyada bilinirliğini artırmayı hedefler. Her iki bölgenin sahip olduğu kültürel zenginliklerin kaynaştırılması ve mevcut olan bağların güçlendirilmesine katkı sağlar.

HASEN (HAZAR STRATEJİ ENSTİTÜSÜ)

Hazar strateji enstitüsü (hasen), geniş hazar bölgesi özelinde enerji, güvenlik, dış ilişkiler ve ekonomi alanlarında derinlemesine araştırma ve analizler yapma, politikalar geliştirme ve mevcut politikaları anlamlandırma konusunda başvurulacak birincil güvenilir kaynak olma vizyonuyla; bölge üzerine stratejik çalışmalar yürüten, İstanbul merkezli, kar amacı gütmeyen bağımsız bir düşünce kuruluşudur. Enstitü yürüttüğü tüm araştırmalar ve politika çalışmalarını iş dünyası, akademi ve siyaset çevrelerinden önemli isimlerin yer aldığı hasen yönetim kurulu ve yüksek istişare kurulu yönetiminde ve danışmanlığında gerçekleştirir.

BAŞVURU KOŞULLARI

Yarışmaya genel izleyiciye hitap eden kurmaca, belgesel, animasyon ve deneysel filmler katılabilir.

Süresi 20 dakikayı aşmayan kısa filmler (kurmaca, animasyon ve deneysel) ve 30 dakikayı aşmayan belgesel filmler kabul edilecektir.

Yarışmaya gönderilen filmlerin yönetmenlerine haber vermek koşulu ile ticari amaç gözetmeksizin düzenlenen gösterimlerde yer alması yarışmacı tarafından kabul edilmiş sayılır.

Yarışmaya katılan yapıtların kopyası yarışma arşivinde saklanır.

Filmlerin İngilizce altyazılı olması zorunludur.

Seçici kurulun yargısı kesindir.

Yarışmanın son başvuru tarihi 1 Eylül 2016’dır.

Katılımcıların en geç bu tarihe kadar başvuru formuyla beraber filmin 2 adet İNGİLİZCE altyazılı kopyasını ( MPEG2, MP4 veya H.264 formatında ) DVD, SD MEMORY CARD veya USB FLASH DRIVE üzerine kaydederek göndermesi gerekmektedir.

Ayrıntılı bilgi ve başvuru için: http://hazarkisafilm.com

Ağustos 2010’da yayın hayatına başlayan aylık sinema dergisi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir