15 Bin TL Ödüllü Belgesel Yarışması Başladı

Toplam 15 bin TL ödüllü Bozcaada Uluslararası Ekolojik Belgesel Festivali’ne başvurular başladı.

Bu yıl 22 – 25 Ekim tarihleri arasında ikincisi düzenlenecek olan BIFED: Bozcaada Uluslararası Ekolojik Belgesel Festivali’ne şu ana kadar 20 ülkeden 40 film başvurdu. Temasını ekoloji üzerine kuran Festival’e de başkanlık yapan Bozcaada Belediye Başkanı Dr. Hakan Can Yılmaz, “Yerel ve küçük kavramlarının Bozcaada için çok önemli olduğunu” belirterek “Küçük ve güzel adamızı temiz, yaşanılır ve adil bir yapı içinde tutma çabamızın bir unsuru olarak başlattığımız festivalimize 2015 yılı için başvuruların başladığını” açıkladı.

İkinci yılına giren ve Fotoğraf Sergileri, atölyeler ve üzüm üzerine bir panelle desteklenecek olan festivalde geçen yıl olduğu gibi bu yıl da üç ayrı ödül olarak verilecek. Festivalin yarışmalı bölümünün teması insan, doğa ve yaşam. Bozcaada Belediye Başkanı Dr. Hakan Can Yılmaz “Fethi Kayaalp Büyük Ödülü’nü 7.000 TL, 2.lik Ödülünü 5.000 TL, 3.lük Ödülünü ise 3.000 TL olarak belirlediklerini” söyleyerek şunları ekledi ekledi:

“Ülkemizde ekoloji konusunda ciddi ve bağımsız bir platform yaratılmasına öncülük etmek ve bu çalışmaları ödüllendirmek, yerel ve evrensel ekolojik sorunlar ve bu sorunların çözümleri üzerine ciddi ve kalıcı bir tartışma ve iletişim ortamı oluşturmak amacıyla başlattığımız Bozcaada Uluslararası Ekolojik Belgesel Festivali (BİFED) düzenlendiğimiz ilk yılda 170 film başvurusu ile büyük ilgi gördü. 33 ülkeden başvuru yapan bu filmler arasında daha önce IDFA, Berlinale, Marsilya FF, Vienale, St Petersburg, Sundance gibi dünyanın birçok önemli festivallerinde finale kalan veya ödül alan filmler vardı. Bu güzel ve kaliteli filmleri ilk yılında toplam nüfusun 1500 olduğu adamızda 2500 İzleyici takip etti. Bu yıl bu sayının daha da artacağını düşünüyorum. 22 – 25 Ekim 2015 tarihinde düzenlenecek olan festivalde sizleri ve filmlerinizi konuk etmek bizi onurlandıracaktır.”

Başvurular 30 Haziran 2015 tarihine kadar yapılabilecek, Festival Yönetmenliğini Petra Holzer’in üstlendiği “BIFED Bozcaada Uluslararası Ekolojik Belgesel Festivali’ne” başvurular için son tarih 30 Haziran 2015 “Festivalin ilk yılında gördüğü içten ve büyük ilginin mutluluğuyla ikinci yıla hazırlanmaya başladıklarını” belirten Petra Holzer: “Festival ilk yıl olduğu gibi “ekoloji” kelimesini insanın, sorunların ve çözümlerin olduğu tüm coğrafyalarda kavramlaştırıyor; iş cinayetlerinden, hayvan haklarına, güvenli gıdadan kitle turizminin yıkımlarına, kentsel dönüşüme kadar en geniş anlamda belgesel formundaki tüm yapıtlara açık” olduğunu da ekledi.

2011 yılından sonra yapılan belgesellerin başvurabileceği festivalde süre sınırlaması yok.

Festival başvuruları “BIFED Bozcaada Uluslararası Ekolojik Belgesel Festivali” resmi sitesi www.bifed.org’den yapılabilir.

Bu yıl “Anke Atamer” çocuk filmleri bölümünün daha zengin olacağı festivalde, bir çocuğun izlemesi gereken filmler için çocuklu aileler de Ada’ya davet ediliyor.

2015 “BIFED Bozcaada Uluslararası Ekolojik Belgesel Festivali’nin tarım konusu ise “üzüm ve bağcılık”. “Kalan” bölümünde de geçmişten kalan izler takip edilmeye devam edecek.

Ana destekçisi BORES AŞ ile ikinci yılına giren festival geçen yıl olduğu gibi atölyeler ve sergilerle sürecek. Festivalin yarışma bölümünde finale kalan filmler “Fethi Kayaalp” büyük ödülü için yarışacaklar.

Ağustos 2010’da yayın hayatına başlayan aylık sinema dergisi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir