14. Boston Türk Film Festivali Başlıyor

Boston Türk Film Festivali 19 Mart’ta Nuri Bilge Ceylan’ın “Kış Uykusu” ile başlıyor.

Kuzey Amerika’daki en eski ve saygın Türk film festivallerinden birisi olan BTFF’in bu yılki programında üç hafta süreyle 23 film yer alıyor.

Boston’da Türk Sineması Mevsimi

Bu yıl 14’üncü yaşını kutlayan, Boston Globe da dahil olmak üzere bölgenin saygın, kültür ve sanat ağırlıklı medyasında da yer verilen Boston Türk Film Festivali, kapsamlı programıyla çağdaş Türk sinemasının seçkin örneklerini ve yönetmenlerini bir kez daha Amerikalı seyirciyle buluşturuyor.

Festival bu yıl birçok saygın ismi de konuk ediyor. Yönetmenler Derviş Zaim, Tayfun Pirselimoğlu, Onur Ünlü, Reha Erdem, Erol Mintaş, Murat Düzgünoğlu ve Ankara Sinema Derneği Başkanı Ahmet Boyacıoğlu ile Boston Türk Festivali Belgesel ve Kısa Film Yarışması’nda en iyi film jüri ve seyirci ödüllerini kazanan Hasan Serin, Derya Durmaz, Beyza Boyacıoğlu ve Sebastian Diaz konuklar arasında yer alıyor. Ayrıca, ünlü oyuncu Hülya Koçyiğit de, başrol oyuncusu olarak yer aldığı Ömer Lütfi Akad’ın Gelin filminin gösterimine katılacak.

Festival programı 19 Mart’da Nuri Bilge Ceylan’ın “Kış Uykusu” filminin Boston Güzel Sanatlar Müzesi’nde gösterimi ile başlayacak ve filmin gösterimini takiben Boston Güzel Sanatlar Müzesi’nde bir de açılış resepsiyonu düzenlenecek. Festival’de yer alan diğer filmler; Nisan Dağ ve Esra Saydam’ın Deniz Seviyesi, Onur Ünlü’nün İtirazım Var, Güliz Sağlam’ın Tepecik Hayal Okulu, Beyza Boyacıoğlu ve Sebastian Diaz’ın Toñita’s, Hasan Serin’in Ağrı ve Dağ, Derya Durmaz’ın Ziazan, Derviş Zaim’in Balık, Tayfun Pirselimoğlu’nun Ben O Değilim, Ozan Açıktan’ın Silsile, Erol Mintaş’ın Annemin Şarkısı, Tunç Şahin’in Karışık Kaset, Reha Erdem’in Şarkı Söyleyen Kadınlar, Çağan Irmak’ın Unutursam Fısılda, Atıl İnaç’ın Daire, Hüseyin Karabey’in Sesime Gel, Melisa Önel’in Kumun Tadı, Çiğdem Vitrinel’in Fakat Müzeyyen Bu Derin Bir Tutku, Kaan Müjdeci’nin Sivas, Murat Düzgünoğlu’nun Neden Tarkovski Olamıyorum ve Ömer Lütfi Akad’ın Gelin adlı filmleri.

Boston Türk Film Festivali’nin bu yıl da kapsamlı ve zengin bir programla sinemaseverlerin karşısına çıktığını söyleyen festival direktörü Erkut Gömülü, festivalin Türk sinemasının ve genç kuşak Türk yönetmenlerinin A.B.D.’deki tanıtımına önemli bir katkıda bulunduğunu belirtti.

Bu Yılın Türk Sinemasında Mükemmelik Ödülü Onur Ünlü’nün Dokuzuncu yılını kutlayan Boston Türk Film Festivali Türk Sinemasında Mükemmellik Ödülü’nün bu yılki sahibinin Onur Ünlü olduğu açıklandı. Yönetmene ödülü Boston Güzel Sanatlar Müzesi’nde düzenlenecek bir törenle takdim edilecek.

Yönetmen Ömer Lütfi Akad Festival’de Anılıyor

2011 yılında kaybettiğimiz usta yönetmen Ömer Lütfi Akad anısına yönetmenin 1973 yapımı Gelin filmi festival programında yer alıyor. Filmin dijital olarak yenilenen kopyası Kuzey Amerika’da ilk kez gösteriliyor. Ünlü oyuncu Hülya Koçyiğit filmin gösterimine ve gösterim sonrasındaki soru-cevap bölümüne katılacak.

Belgesel ve Kısa Film Yarışmasını Kazanan Filmler ve Yönetmenleri Festival’de Boston Türk Festivali Belgesel ve Kısa Film Yarışması’nda En İyi Kısa Film Jüri Ödülü’nü alan Hasan Serin’in Ağrı ve Dağ, En İyi Kısa Film Seyirci Ödülü’nü alan Derya Durmaz’ın Ziazan, En İyi Belgesel Jüri Ödülü’nü alan Güliz Sağlam’ın Tepecik Hayal Okulu, En İyi Belgesel Seyirci Ödülü’nü alan Beyza Boyacıoğlu ve Sebastian Diaz’ın Toñita’s adlı filmleri de festival programında seyirci ile buluşuyorlar. Film gösterimlerinden sonra yönetmenlere ödüllerinin verilmesi ve söyleşiler de programda yer alıyor.

Festival Yüzüncü Yılında Çanakkale Savaşı’nı Anıyor

Bu yıl Çanakkale Savaşı’nın 100. Yılı’nın anısına, festival programında iki film yer alacak. Yönetmenliğini Tolga Örnek’in yaptığı Gelibolu belgeseli 25 Mart’ta gösterilecek. 23 Nisan’da ise yönetmenliğini Russell Crowe’un yaptığı, oyuncuları arasında Yılmaz Erdoğan ve Cem Yılmaz’ın da yer aldığı, Türkiye’de Son Umut adıyla gösterime giren The Water Diviner filmi, ABD’de sinemalarda vizyona girmeden önce, festival kapsamındaki özel bir gösterimle ilk kez seyirciyle buluşacak.

Festival hakkında daha fazla bilgi için web sitesi: www.BostonTurkishFilmFestival.org

Ağustos 2010’da yayın hayatına başlayan aylık sinema dergisi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir