’12 Punto TRT Senaryo Günleri’ Başvuruları Başladı!

TRT’nin düzenlediği ve bu yıl ikinci kez gerçekleştirilecek olan 12 Punto TRT Senaryo Günleri’ne başvurular 21 Ocak – 12 Mart tarihleri arasında yapılacak.

Bu yıl ilk kez verilecek Ustaya Saygı TRT Ortak Yapım Ödülü Nuri Bilge Ceylan’ın yeni film projesine verilecek.

Sinema sektörüne yeni bir soluk kazandıran 12 Punto TRT Senaryo Günleri, sinemacıları senaryo aşamasında destekleyerek, projelerinin geliştirilmesine katkı sağlarken; festival dolaşımı için alan açarak, uluslararası ortak yapımcı bulmalarına da yardımcı oluyor.

Başvurular tamamlandıktan sonra bağımsız ve profesyonel sinemacılardan oluşan ön jüri projeleri değerlendirecek ve 12 finaliste karar verecek.

Finale kalan projelerin ekipleri, Haziran ayında gerçekleştirilecek senaryo geliştirme atölyesinde uluslararası eğitmenlerden ders alacak ve dünya sinemasının önemli isimlerinden oluşan uluslararası jüriye projelerini sunacaklar.

Uluslararası jürinin oylarıyla TRT Ortak Yapım Ödülü kazanan 4 proje ve TRT Ön Alım Ödülü kazanan 4 proje belirlenecek.

Kazanan 8 projenin sahiplerine ödülleri 12 Punto TRT Senaryo Günleri kapanış töreninde verilecek. 

Ustaya Saygı Ödülü Nuri Bilge Ceylan’ın Yeni Film Projesine

Bu yıl itibariyle her yıl Türk sinemasının ustalarından birine “Ustaya Saygı TRT Ortak Yapım Ödülü” verilecek.

Ustaya Saygı TRT Ortak Yapım Ödülü’nün ilki yeni film projesi “Kuru Otlar Üstüne” için Türkiye’nin en önemli yönetmenlerinden Nuri Bilge Ceylan’a takdim edilecek.

12 Punto Ülke Sınırlarını Aşıyor

12 Punto bundan böyle ülke sınırlarını aşıyor ve Türk ortaklı uluslararası projeleri de destekliyor. Bu yıldan başlayarak, Türk yapımcıların ortak olduğu uluslararası projeler de 12 Punto’ya başvurabilecek.

12 Punto Ve TRT 2 İşbirliği İle Kısa Filmlere Destek

Bu yıl ilk kez 12 Punto TRT Senaryo Günleri’ne kısa film proje başvuruları da kabul edilecek. Senaryo aşamasındaki kısa film projelerinden 12’sine TRT 2 tarafından “TRT 2 Kısa Film Yapım Ödülü”verilecek. Ödül kazanan kısa film projelerinin sahipleri senaryo geliştirme atölyelerine katılacak, çekimlerin tamamlanmasının ardından filmler TRT 2’de yayınlanacak.

Ağustos 2010’da yayın hayatına başlayan aylık sinema dergisi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir