‘Kuru Otlar Üstüne’den Haber Var!

Usta yönetmen Nuri Bilge Ceylan’ın yeni filmi ‘Kuru Otlar Üstüne’nin senaryosunun basıldığını ve çalışmalarının başladığını Ebru Ceylan sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla duyurdu.

2022 yılında vizyona girmesi beklenen film Türkiye, Fransa ve İsveç ortak yapımı olacak. Kadrosunda  Deniz Celiloğlu, Merve Dizdar, Musab Ekici yer alacak.

Senaryoda Ceylan’a Ebru Ceylan ve Akın Aksu eşlik ediyor. Ebru Ceylan, ‘Sonunda basıldı. En uzun senaryomuz. Hayırlısı.’ sözleriyle belirttiği ifadeler dikkat çekti.

Eylül ayında IonCinema’nın duyurduğu tarih haberi sırasında filmin adı Kuru Otlar (Dried Herbs) olarak geçiyordu. Ceylan’ın yaptığı açıklamada ise Kuru Otlar Üstüne (On Barren Weeds) şeklinde geçiyor. Filmin adına dair karışıklık da netleşmiş oldu.

Kültür Bakanlığı’nın destekleri açıklandığında Nuri Bilge Ceylan’ın yeni filminin haberi gelmişti. Kuru Otlar Üstüne adıyla duyurulan yapım Bakanlığı’nın Usta Yönetmenlere desteği olarak 2 milyon lira ile desteklendi. Aynı zamanda 12 Punto TRT Senaryo Günleri kapsamında bu yıl ilk kez verilen Ustaya Saygı TRT Ortak Yapım Ödülü takdim edildi.

Filmin konusu

Anadolu’nun ücra bir köyünde göreve başlayan Samet’in zorlu hayat şartlarıyla savaşmasını ve ardından tayin için başvuru yapması ve istediğini elde edememesi sonucu içine düştüğü durumu konu ediniyor. Samet bu zorlu ve umudunun yıkıldığı bir dönemde kendisi gibi öğretmen olan Nuray ile karşılaşır ve tüm hayatı değişir.

Kış Uykusu filmiyle Altın Palmiye’yi kucaklayan yönetmen en son filmi Ahlat Ağacı ile de Cannes’da Altın Palmiye için yarışmıştı.

Ağustos 2010’da yayın hayatına başlayan aylık sinema dergisi.