Büyük Ödül ‘Cennetin Çiçekleri’ne Gitti

Hazar Kısa Film Yarışması’nda ödüller sahiplerine verildi. Birincilik ödülü Ömer Miraç Tunç’un ‘Cennetin Çiçekleri’ filmine gitti.

Hazar ülkelerini mercek altına alan Türkiye’nin ilk ve tek dergisi Hazar World’ün düzenlediği ‘Hazar Kısa Film Yarışması’nın ödülleri sahiplerini buldu. Yarışmada birinciliği Ömer Miraç Tunç’un ‘Cennetin Çiçekleri’ filmine gitti.

Ortaköy Feriye Sineması’nda düzenlenen geceye Azerbaycan Milletvekili Ganire Paşayeva, Hazar Strateji Enstitüsü Genel Sekreteri Haldun Yavaş, Ayşenur Arslan, Ardan Zentürk, Mustafa Karaalioğlu, Hazar Strateji Enstitüsü Yüksek İstişare Kurulu Üyesi Halil Akıncı ve çok sayıda sinemasever katıldı.

Geceye Azerbaycan Milletvekili Ganire Paşayeva’nın yaptığı konuşma damga vurdu. Paşayeva, şunları söyledi: “Son iki gündür hepimiz bir şok yaşıyoruz. Bir kızımızın, kardeşimizin hunharca, vahşice katledilmesinin şokunu. Ona Allah’tan rahmet diliyor, ailesinin acısını paylaşıyoruz. İki gündür Özgecan’ın gözleri, 23 yıldır da, Hocalı’da tecavüze, şiddete uğrayıp, katledilerek kadınlarımızın gözleri, gözlerimizin önünden gitmiyor! Onlarca kadınımız, Özgecan’ın yaşadıklarını yaşadılar. Biz hiç bir zaman, dünyanın hiçbir yerinde insanların öldürülmesine taraftar olan bir toplum olmadık ama Charlie Hebdo için yürüyen batılı liderler, yüzlerce insan, Ermenistan askerleri tarafından katledilirken neden yürüyüş yapmadılar? Neden seslerini hiç duymadık? Ölenler hangi milletten olursa olsun önce insandı. Biz hala o sesleri duymuyoruz! Bu bir insanlık utancıdır!

BÜYÜK ÖDÜL CENNETİN ÇOCUKLARI’NA

Yarışmada birincilik ödülünü Cennet Çiçekleri isimli filmiyle Ömer Miraç Tunç alırken SOCAR Türkiye, dereceye giremeyen finalistlere son dakika sürprizi yapıp, 1000’er liralık çekler hediye etti. Gecede Jüri Özel Ödülü’ne layık görülen Sönmeyen Ateş Hocalı belgeseline ödülü Film Arası Dergisi Yayın Yönetmeni Suat Köçer verdi. Kısa bir konuşma yapan Köçer, genç sinemacılara ödülü amaç değil, daha iyi filmler yapabilme yolunda bir motivasyon aracı olarak görmeleri gerektiği çağrısında bulundu.

Ağustos 2010’da yayın hayatına başlayan aylık sinema dergisi.