Vancouver Film Festivali Online Yapılacak

7. Vancouver Türk Filmleri Festivali, bu yıl 16-21 Aralık 2020 tarihleri arasında, online olarak gerçekleşecek. Dört gün boyunca ödüllü uzun metrajlı filmlere ve kısa filmlere ev sahipliği yapacak olan festivalin online konukları Ece Dizdar, Eylem Kaftan, Kıvanç Sezer ve Serra Yılmaz.

Türk Kanada Derneği, Simon Fraser Üniversitesi ve Northwest Film Forum katkılarıyla düzenlenen 7’nci Vancouver Türk Filmleri Festivali, corona virüs salgını altında bu yıl 16-21 Aralık tarihleri arasında online gerçekleşiyor.  

Festival, izleyiciye teknik olarak iyi bir sinema deneyimi yaşatmak amacıyla Amerika’nın kar amacı gütmeyen film ve sanat platformu Northwest Film Forum ve online yayın platformu Eventive ile ortaklık yapıyor.   

Festival direktörü Eylem Sönmez, “Bu yıl da ödüllere doymayan Türk filmlerini Kanada’ya getirerek, Türk  kültürünü ve sinemasını tanıtmayı, ülkenin toplumsal sorunlarına çağdaş sinema üzerinden dikkat çekmeyi hedefliyoruz. Festival online olması nedeniyle sadece Vancouverlılar tarafından değil, Kanada’nın her yerinden, bazı filmler ise Kuzey Amarika kıtasından izlenebilecek” dedi.

Festivalde gösterilecek filmler: Bilmemek, Küçük Şeyler, Kovan ve Aşk. Büyü Vs.

Ünlü Konuklarla Online Söyleşi

Festivalin online olmasının bir diğer avantajı bu filmlerin oyuncuları ve yönetmenleriyle, Zoom üzerinden gerçekleştirilecek Soru/Cevap seansları. Bu yıl Ece Dizdar, Eylem Kaftan, Kıvanç Sezer, Serra Yılmaz festivalin konukları arasında yer alıyor.

“Kısa Film Kuşağı”nda ise Seattle Türk Filmleri Festivali’nin seçkisinde yer alan 10 film yayınlanıyor. Genç yönetmenlerin işlerini tanıtabilmek adına açılan kısa filmler kuşağında, seyircinin oylarıyla seçilen en iyi filme Vancouver Türk Filmleri Festivali İzleyici ödülü verilecek.  

Ağustos 2010’da yayın hayatına başlayan aylık sinema dergisi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir