Ünlü Oyuncu ‘Bir Umut’u Anlattı

Yönetmenliğini Altın Portakal ödüllü Ümit Köreken’in üstlendiği “Bir Umut” filminde rol alan başrol oyuncusu Baran Şükrü Babacan, filmi ve canlandırdığı Umut karakterini anlattı.

Mavi Bisiklet filminin bol ödüllü yönetmeni Ümit Köreken’in yeni filmi ‘Bir Umut’un başrolünde yer alan Baran Şükrü Babacan, canlandırdığı karaktere dair açıklamalarda bulundu. “Halef” filmindeki performansıyla 2018 yılında gerçekleştirilen Malatya Uluslararası Film Festivali’nde “En İyi Erkek Oyuncu” ödülünü kazanan Baran Şükrü Babacan, filmin hikâyesi ve daha önce yer aldığı diğer projelerden farkı hakkında da bilgiler paylaştı.

“Benim Karakterim Çok Dışa Dönük”

Yönetmen Ümit Köreken ile çalışmanın kendisi için büyük bir şans olduğunu vurgulayan Baran Şükrü Babacan, bu filmdeki karakterinin daha önce yer aldığı projelerdeki karakterlerine oranla biraz daha farklılıklar içerdiğini ifade etti. “Genelde bizim sinemamızdaki bağımsız filmlerde karakterler daha az konuşur ve kendilerini ifade etmezler… Umut ise çok dışa dönük bir karakter” diyen Babacan, Umut’un daha agresif ve hareketli olması özelliklerinden dolayı da çekimlerin kendisi için bazı noktalarda zorluklar çıkardığını belirtti. “Filmin senaryosunu ilk okuduğum zaman sonunda her şeyi ifade eden bir karakter var!” dediğini itiraf eden Babacan, Umut’un diğer bağımsız filmlerdeki karakterlere göre çok daha agresif birisi olduğunu belirtti. 

“Filmde Çok Ciddi Olaylar ve Sert Sahneler Var”
Film hakkında da görüşlerini paylaşan oyuncu, “Film, diğer bağımsız sinema filmlerine göre çok tempolu. Çok ciddi olaylar ve çok sert sahneler var. Çekimler benim için bayağı yorucuydu o yüzden. Fiziksel olarak da çok yorucu bir film, psikolojik olarak da öyle.” dedi. Babacan filmin hikâyesine dair de şu açıklamaları yaptı: “Bir yönüyle çok bizden bir hikâyeyken bir yönüyle de çok evrensel çünkü kan bağı denen şey var; seçmek isteyip seçemediğimiz ve atmak isteyip de atamadığımız, biraz onu sorguluyor. Umut’un bu kontrolsüzlüğü de kendi başına çok büyük dertler açıyor”.

Yapımcılığını Drama Yapım’ın üstlendiği filmin önümüzdeki yıl gerçekleştirilecek ulusal ve uluslararası çeşitli film festivallerinde gösterilmesi planlanıyor. 

Filmin Kısa Hikayesi:
Umut (35), sinema filmlerinde rol almak isteyen bir oyuncudur. Eşi Asiye (43) kendi kurdukları özel tiyatroda yönetmenlik yapmaktadır. Umut, on dört yaşında iken babasını kaybetmiş, annesinin üç çocuklu bir adamla evlenmesi üzerine Bursa’da yaşayan dayısının yanına gönderilmiştir. Bu olaydan sonra yirmi yıl boyunca annesi ile hiç görüşmemiştir. Sınırda yaşadığı sorun nedeniyle Bursa’ya dönemeyen tır şoförü dayısından bir telefon alır. Anadolu’nun küçük bir kasabasında yaşayan annesi MS hastalığı nedeniyle tedavi için Bursa’ya gelmiştir. Annesinin tedavisiyle ilgilenmek zorunda kalan Umut hastanede sürpriz bir şekilde Asiye’nin hamile olduğunu öğrenir. Bu durum Umut’un çocuk sahibi olmak istememesi nedeniyle büyük bir tartışmaya neden olur. Asiye telefonunun da içinde bulunduğu çantasını almadan ortadan kaybolur. Umut çok uğraşsa da ondan hiçbir haber alamaz. Yaşadığı yoğun stres ve yıllardır içinde biriktirdiği duygular nedeniyle annesi ile büyük bir hesaplaşma yaşarlar ve annesi de ansızın ortadan kaybolur. Gece boyu Asiye’yi ve annesini arayan Umut, sabah her ikisinden de beklenmedik haberler alır. Fakat sadece birine yetişebilme şansı vardır.

Ağustos 2010’da yayın hayatına başlayan aylık sinema dergisi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir