TRT World Citizen İnsani Film Festivali Yarın Başlıyor

Reklam

Geçtiğimiz yıllarda yapılan Kısa Film Yarışması’nın formatı değiştirilerek ve geliştirilerek TRT World Citizen Film Festivali‘ne dönüştürüldü. Küresel insani sorunlara ışık tutan her filmin başvurabileceği Film Festivali, bu yönüyle dünyada bir ilk olma niteliği taşımakta. Festival kapsamında 1772 bağımsız film başvurusu alındı.

Etkinlik 26-27 Mart 2022 tarihinde iki gün sürecek şekilde gerçekleştirilecek. Festivalin iki gününde de film gösterimlerinin yanında atölye ve söyleşiler yapılacak. İkinci günün sonunda ödül töreni gerçekleştirilecek. Törende 2020 TRT World Citizen Kısa Film Yarışması kazananlarının ödülleri ile 2021 TRT World Citizen İnsani Kısa Film Festivali kazananlarının ödülleri takdim edilecek.

Film aralarında, etkinlik sonunda ve başında röportajlar için bir alan oluşturulacak. Festivale katılım için önceden oluşturulmuş davetli listesine davetiye gönderilecek, bilet satışı yapılmayacak. Davetli listesi yurt içi/dışı yönetmenler, senaristler, iletişim alanında özellikle sinema ile ilgili çalışmalar yürüten akademisyenler ve yüksek lisans/doktora öğrencileri, üniversitelerin ilgili kulüplerinde faaliyet gösteren öğrenciler, aktivistler, ünlü simalar ve basın görevlileri ile oluşturulacak. Davetli listesinin yanında halka açık bir kayıt sistemi ile katılımcı kabul edilecek.

MASTERCLASS: İNSANİ KONULAR ODAKLI FİLM YAPIMI

İnsani konulara odaklanarak film yapımının temellerine derinlemesine bir inceleme gerçekleştirilecek. Ödüllü yönetmen Ensar Altay ve film eleştirmeni Suat Köçer’in yer aldığı bu atölye sosyal meselelere odaklanan bir hikaye anlatmanın farklı unsurlarına değinecek. Film yapımının çeşitli unsurlarını keşfederek yaratıcı projenizin yapı taşları size sağlanacak.

MASTERCLASS: HİKAYE ANLATMA SANATI

Ödüllü yönetmen Mehmet Bahadır Er’in yer aldığı bu özel atölyede, önemli hikayeler anlatmanın temel ilkelerini öğreneceksiniz. İlhamınızı bulmaktan zorlayıcı karakterler yaratmaya kadar, bu atölye sizi insan gerçeklerini anlatmak için kurgusal hikayeleri kullanma sürecinden geçirecek.

ETKİNLİK PROGRAMI

26 MAYIS

14:30 Kapı Açılışı

15:15 Film Gösterimi 1

16:00 Açık Oturum 1

16:40 Ara

18:00 Film Gösterimi 2

18:40 Açık Oturum 2

19:20 Kısa Ara

19:30 Masterclass: İnsani Konular Odaklı Film Yapımı: Ensar Altay, Suat Köçer
20:30 Networking Etkinliği
27 MAYIS

14:30 Kapı Açılışı

16:00 Açık Oturum 3

16:40 Kısa Ara

17:00 Masterclass: Hikaye Anlatma Sanatı: Mehmet Bahadır Er

19:00 Film Gösterimi 4

19:40 Açık Oturum 4

20:20 Kısa Ara

20:30 Ödül Töreni

 

26-27 Mayıs tarihlerinde gerçekleştirilecek olan TRT World Citizen “Humanitarian Film Festival” (İnsani Film Festivali) hakkında tüm bilgilere ve festival kataloğuna www.worldcitizenfilmfestival.com adresinden ulaşabilirsiniz.

Ağustos 2010’da yayın hayatına başlayan aylık sinema dergisi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.