Setem Telif Ödemelerine Başladı

SETEM TELİF ÖDEMELERİNE BAŞLADI: SİNEMA VE TELEVİZYONDA TELİF HAKLARINDA ÖNEMLİ ADIM

Sinemada, telif haklarının korunması ve tahsil edilmesi amacıyla 2003 yılında önemli senarist ve yönetmenlerimizin bir araya gelmesi ile SETEM (Sinema ve Televizyon Eseri Sahipleri Meslek Birliği kuruldu. SETEM İspanyol Meslek Birliği SGAE ile yılında yaptığı anlaşma neticesinde İspanya’da oynayan Türk Film ve Dizilerinden doğan telif haklarını topluca tahsil ederek üyelerine ödemeye başladı.

Kurulduğu günden bu yana ülkemizde sinema alanında telif haklarının hak sahiplerine ödenmesi konusunda bir çok ilke imza atan SETEM , ülkemizdeki sinema alanındaki ilk telif ödemesini İsviçre Meslek Birliğinden tahsil etmiş ve 2011 yılında Semih Kaplanoğlu ve Nuri Bilge Ceylan’a ödeme yapmıştı.

SETEM Genel Başkanı Mehmet Güleryüz yaptığı açıklamada “2003 yılında büyük mücadelelerle kurulduğumuzda o dönemki Genel Başkanımız Ersin Pertan; bültenimiz için yazdığı yazıya Sonunda Başardık başlığını atmıştı. 20 yıl sonra da telif mücadelemizin geldiği nokta için yeniden sonunda başardık diyoruz.
Bu başarıda mücadeleyi birlikte yürüttüğümüz ; SETEM üyelerimizin, yönetim ve diğer kurullarda yer alan arkadaşlarımızın, avukatlarımızın ve çalışanlarımızın payı var.

Önümüzde kat edilecek çok yolumuz var. Şeffaf işleyen bir telif sistemi kurmak tüm emek veren hak sahiplerinin teliflerini almasını sağlamak için ortak mücadele gerektiğine inanıyoruz. Telif sisteminin oturması ile yaratıcı beyinlerin destekleneceği ve üretimin artacağı düşüncesindeyiz” açıklamasını yaptı.

SETEM Meslek Birliği sinemada diğer asıl eser sahibi Meslek Birlikleriyle birlikte Dünya genelinde telif haklarının tahsili için ortak çalışmayı sürdürüyor.

Telif alan yonetmenler:

1 – Semih Kaplanoğlu : Yumurta, Süt, Bal
2 – Ahmet Katıksız : Kara Para Aşk, Aşk 101
3 – Uluç Bayraktar : Ezel
4 – Benal Tairi : Sadakatsiz, Hercai

PAYLAŞ

Ağustos 2010’da yayın hayatına başlayan aylık sinema dergisi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir