‘Servis’ CANAL+ Seçkisinde

Ramazan Kılıç’ın yazıp yönettiği “Servis”, dünyanın en önemli medya gruplarından CANAL+’ın “Kısaların En İyisi”programına seçildi. Bugüne dek Clermont-Ferrand, Odense, Black Nights ve Leeds’in de aralarında olduğu Oscar sertifikalı uluslararası kısa film festivallerinde yarışan ve 80’den fazla festivalde gösterilerek 12 ödülün sahibi olan “Servis”, abone sayısı 20 milyonu aşan kanalda bugünden başlayarak bir yıl boyunca izlenebiliyor olacak. Ramazan Kılıç’ın yapımcılığını da üstlendiği ve T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Sinema Genel Müdürlüğü’nün destekleri ile çekilen film, Anadolu’da bir köy okuluna yeni atanmış bir kadın öğretmenin yalnızca bürokrasinin ve toplumun değil, kendinin engellerini de aşmasını anlatıyor.

Penaber” (2017), “Miğfer” (2018) ve “Depo İşçileri” (2018) adlı ödüllü kısalarıyla tanıdığımız yönetmen ve yapımcı Ramazan Kılıç’ın son filmi “Servis”, 40 ülkeye yayın yapan ve dünyanın en önemli medya gruplarından biri olanCANAL+’ın “Kısaların En İyisi”programına seçildi. Aralarında Clermont-Ferrand, Odense, Black Nights ve Leeds’in de olduğu Oscar sertifikalı uluslararası kısa film festivallerinde yarışan“Servis”, günlük izleyici sayısı 1.7 milyona yaklaşan ve abone sayısı 20 milyonu aşan kanalda bugünden (4 Kasım) başlayarak bir yıl boyunca izlenebiliyor olacak.

Ramazan Kılıç’ın yazıp yönettiği ve başrollerini Ezgi Ay, Muttalip Müjdeci, Hüseyin Yıkılmaz ve Doğan Dağ’ın paylaştığı film; Anadolu’da bir köy okuluna yeni atanmış Nebahat Öğretmen’in uzun yollar yürümek zorunda kalan öğrencileri için devletten servis talep etmesi sonrası yaşananları konu alıyor.

Yapımcılığını da Ramazan Kılıç’ın üstlendiği “Servis”,bugüne dek 80’den fazla festivalde gösterildi veAdana Altın Koza Film Festivali’nde Ulusal Öğrenci Filmleri Yarışması En İyi Kurmaca Film, Fransa’da Arte Mare – Akdeniz Filmleri Festivali’nde En İyi Film, İtalya’daEnnesimo Film Festivali’nde Artemisia Ödülü, Kanada’da Vancouver Türk Filmleri Festivali’nde İzleyici Ödülü başta olmak üzere 12 ödülün de sahibi oldu.

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın ve Sinema Genel Müdürlüğü’nün destekleri iletamamlanan “Servis”in uluslararası dağıtımını da Béla Tarr, Lucrecia Martel, Karim Aïnouz, Paz Encina gibi birçok yaratıcı sinemacıyı destekleyen MPM Premium yapıyor. Betül Durdu’nun uygulayıcı yapımcılığında çekimleri Bolu’nun Kıbrıscık ilçesinde gerçekleşen filmin görüntü yönetmenliğini Dilşat Canan, kurgusunu da Abdullah Enes Ünalüstlendi.

3 yılda 4 kısa film, 30’dan fazla ödül

1993 yılında Ağrı’da doğan Ramazan Kılıç, İstanbul Şehir Üniversitesi’nin Sinema ve Televizyon Bölümü’nde anadal, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nde ise yandal eğitimini tamamladı. 2017’de çektiği ilk kısa filmi “Penaber”, 70’den fazla festivalde gösterildi ve Aydın Doğan Vakfı Genç İletişimciler Yarışması’nda birincilik, Sabancı Vakfı Kısa Film Yarışması’ndaikincilik ödüllerini kazandı. 2018’de “Miğfer” ve “Depo İşçileri” filmleriyle birçok festivale katıldı ve ödüller kazandı. 2019 yılında, ilk kez Adana Altın Koza Film Festivali’nde seyirciyle buluşan ve festivalinUlusal Öğrenci Filmleri Yarışması’ndaEn İyi Kurmaca Film seçilen “Servis” adlı kısa filmi yazdı ve yönetti. Film, ulusal ve uluslararası 80’den fazla festivalde gösterildi ve toplam 12 ödülün sahibi oldu. Ramazan Kılıç ilk uzun metraj filmine hazırlanmaktadır.

Ağustos 2010’da yayın hayatına başlayan aylık sinema dergisi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir