Kim Bu Gözlerindeki Yabancı?

Altıncı His’den bu yana ismi sürpriz finallerle anılan M. Night Shyamalan’ı kıskandıracak bir dizi, geçtiğimiz aylarda Netflix’te yayınlandı. Gözlerinin Ardında / Behind Her Eyes, tanıtımlarına bakınca platformun her hafta bir yenisini gösterime soktuğu vasat gerilimlere benzese de başlar başlamaz açık şekilde anlaşıldığı üzere, birinci sınıf bir prodüksiyon.

Sevimli oğluyla yaşayan bekar annenin barda öpüştüğü yabancı, ertesi sabah yeni patronu olarak karşısına dikilir, üstelik adam evlidir. Onlarca kez şahit olduğumuz bir klişeyle başlayan dizi bu tercihiyle ümitvȃr seyirciyi üzse de finali gördükten sonra her şey yerli yerine oturuyor. O yüzden, listenizdeki diğer diziye atlamadan, biraz sabretmenizi öneriyoruz.

Louise ve yeni patronu David başlarda yaşadıkları ufak öpücüğü unutup profesyonel davranmaya çalışsa da ikisi de yalnız olup tüm günü ofiste birlikte geçirdiklerinden, kaçınılmaz şekilde birbirlerine çekiliyor. Evden ve kocası David’in sözünden çıkması yasak olan Adele’in de tesadüf eseri Louise ile tanışması ve yalnızlık denizinde yüzerken tek arkadaşı olarak kocasının metresini seçmesi, işleri hepten karıştırıyor. Üstelik karı koca ikisi de Louise’i sadece kendilerine istiyor ve ilişkilerini bir diğerinden saklıyor.

Yazının bundan sonrası sürprizleri ele vermektedir. İzlemeden okumanızı tavsiye etmiyoruz.

Gözlerinin Ardında ilmek ilmek ördüğü gerilimi ve üç karakteri arasındaki tutku dolu ilişkiyi başarıyla yansıtırken, bir yandan da Adele’in eski günlerine ve rehabilitasyon merkezinde edindiği en iyi arkadaşına zaman ayırıyor. Başlarda Adele’in karanlık geçmişini anlatmak için yazıldığını düşündüğümüz sahneler yer yer kötü adam olarak David’i işaret etse bile, şok edici şekilde finalde, acaba hangisi asıl kötü diye düşündüklerimizin hepsi masum çıkıyor ve tüm yaşananların Rob’un madiliği olduğunu öğreniyoruz! En iyi arkadaşının, ona evini açan Adele’in sevgilisine âşık olan Rob, mevcut bedeniyle asla elde edemeyeceği David’e sahip olmak için doğaüstü bir beden değişimine girişiyor. Yıllar sürecek hormon tedavileri ve ameliyatlar sonucu David’in karşısına kadın olarak çıksa bile onu istediği şekilde elde edememe ihtimali güçlüyken, birlikte astral seyahatlere çıktığı Adele’in bedenini ele geçirerek bir anda istediği noktaya geliyor. Hesaplayamadığı şu ki, bir insanı sadece bedeni için sevmeyiz. Adele artık Adele olmadığından, David her geçen gün ondan uzaklaşıyor ve sonunda da Louise ile tanışıp ona âşık oluyor. Rob’un finalde bile anlayamadığı işte bu. Hangi bedende olursa olsun, David ona aşık değil. Bir süre kandırabilir, o kadar. Bu nedenle, Louise’in bedenine geçse de ilişkilerinin sürmesi yine mümkün değil çünkü o artık David’in âşık olduğu enerji dolu genç kadın değil. Louise güzel bir kadın fakat David’in onunla birlikte olmasının sebebi kişiliği. Rob ne yaparsa yapsın, kimin bedenini ele geçirirse geçirsin, özünde Rob olmaya devam edecek.

Farklı kuir okumalara açık, astral seyahat sahneleriyle Doctor Sleep’i, korkutucu beden değişimi ve cinayet temalarıyla Cronenberg ve DePalma filmlerini hatırlatan Gözlerinin Ardında, ne zamandır Netflix’te ağız tadıyla izleyecek yeni dizi bulamadım diyenlere gönül rahatlığıyla önerebileceğimiz bir iş. Bekar anne rolünde Simona Brown ekrandan taşan enerjisi, hep gülen gözleri ve A sınıfı oyunculuğuyla parıldıyor. Eve Hewson ise sorunlu eş ve genç psikiyatri hastası olarak iki farklı tarihte karşımıza çıkıyor ve sadece gözleriyle dev nüans yaratıyor. Tom Bateman ise sesi ve vücudu için seçilmiş belli ki, tam bir görev adamı.Keşke daha uzun olsaydı diyeceğiniz, kolay izlenen, saplantılı aşk temalı bir gerilim fırtınası. Kaçırmayın.

 

1983 yılında, mutlu bir aileye doğdu. 15 yaşında sinema salonlarıyla tanışıp, bazı filmlere âşık oldu. “Ben de yaparım” zannederek, -o zamanki algısıyla- senaryo yazmaya ve her sene doğum günü gelmeden bir uzun metraj tamamlamaya başladı. “Yapan” olmanın kendisi için o kadar da kolay olmayacağını anladığındaysa bu büyülü dünyadan kopmamak için, filmler hakkında “yazan” olmaya karar verdi. Geçen yıllar içinde istemeden de olsa tıp hekimi olup 12 yıl çalıştıktan sonra mesleği bıraktı. 15 yıllık sinema yazarlığı süresince Altyazı Sinema Dergisi, Filmlerim.com, Öteki Sinema, Blogum Dergisi, Haftalık Sinema Antrakt Gazetesi ve Film Arası Dergisi’nde yazıları yayımlandı ve Ters Ninja sitesinin genel yayın yönetmeni oldu. Yaklaşık 2,5 yıldır da her perşembe yayınladığı, ülkenin ilk dijital platform bülteni Bu Hafta Ne İzlesem? sayesinde tutkusuna bağlı kalmayı sürdürüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir