Kang Soo-yeon Hayatını Kaybetti

1980’ler ve 1990’ların film ve TV yıldızı, Koreli oyuncu Kang Soo-youn Cumartesi günü öldü. 55 yaşındaydı.

Oyuncu, Perşembe günü kalp krizi geçirdiği ve baygın bulunduğu bildirildikten sonra Seul’deki hastaneye kaldırıldı. Beyin kanaması sonucu hastanede hayatını kaybetti.

Kang, 1970’lerden kalma bir çocuk yıldızdı ve modern öncesi dönemde birçok filmde ve TV şovunda yer almıştı.

Böylesine yoğun bir başlangıçtan sonra Kang, yirmili yaşlarında kariyerinde yeni bir yöne girdi. Kwon-taek’in “The Surrogate Rahim” filmindeki rolüyle 1987 Venedik Film Festivali’nde en iyi kadın oyuncu ödülünü kazandığında 21 yaşındaydı. İki yıl sonra, “Come, Come, Come Upward” ile Moskova’da bir kez daha en iyi kadın oyuncu ödülünü kazandı.

1983’ten 1986’ya kadar KBS’de yayınlanan “Diary of High School Student” dramasında rol alarak Koreli televizyon izleyicilerinin gönlünde değerli bir yer edindi.

En iyi bilinen rollerinin çoğu 21. yüzyılda Kore film endüstrisinin sanayileşmesinden önce gerçekleşmesine rağmen, Kang 2001 yılında SBS tarihi drama dizisi “Ladies of the Palace”da başrolü almayı başarmıştı.

Yonhap haber ajansı, dizinin o yılın en yüksek reytingli TV dizisi olduğunu bildirdi.

Oyuncu aynı zamanda 1990’larda ‘Go Alone Like Musso’s Horn’ ve ‘Girl’s Night Out’ gibi feminist filmlerde Kore toplumundaki kadınların değişen imajlarını temsil etti.

Ağustos 2010’da yayın hayatına başlayan aylık sinema dergisi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir