ARUFF’nin Porgramı Belli Oldu

22- 27 Kasım tarihleri arasında düzenlenecek olan 7.  Alemlere Rahmet Uluslararası Kısa Film Festivali’nin basın toplantısı gerçekleşti.

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü’nün desteği Siyer Vakfı ve Fidan Sanat Vakfı’nın ortak organizasyonu ile gerçekleşecek olan 7. Alemlere Rahmet Kısa Film Festivali’nin basın toplantısı bugün Akademi Beyoğlu’nda gerçekleşti. Basın toplantısına Fidan Sanat Vakfı Başkanı Abdulbaki Başer, Festival Direktörü Cemil Nazlı, Festival Son Taslak Endüstri Bölümü Direktörü Belkıs Bayrak, Ulusal Jüri Başkanı Murat Pay, Danışma Kurulu Başkanı Atalay Taşdiken ve çok sayıda basın mensubu katıldı.

Festivalin basın toplantısında açılış konuşmasını Fidan Sanat Vakfı Başkanı Abdulbaki Başer gerçekleştirdi. Başer, konuşmasında bu yarışmayı tertip etmelerinin temel amacının insanlığın ahlaka çok ciddi derecede ihtiyacı olduğunu dile getirerek, festivalin sürecinin kelimelerle anlatılmasını zor olduğunu ve dünyanın her tarafında olan kan, gözyaşına dur demenin festivalin temel amaçlarından biri olduğundan bahsetti.

Festivale 65 Farklı Ülkeden 568 Başvuru!

Açılış konuşmasının ardından söz alan isim Festival Direktörü Cemil Nazlı oldu. Festivalde geçen yıl küresel salgın sebebiyle her alanı etkilediği gibi kültür sanatı da etkilendiği ve sanat camiasının üretim de zorlandığını dile getiren Nazlı; “7’nci yılımızda 65 farklı ülkeden 568 eser başvurdu. Özellikle bu sene festivalimize ilave ettiğimiz son taslak endüstri bölümüne de 80 tane başvuru geldi. Hemen hemen tamamının profesyonel sektör temsilcileri tarafından olması bizi ayrıca mutlu etti” dedi.

Ulusal Yarışma Jüri Başkanı Murat Pay ise konuşmasında; Alemlere Rahmet Kısa Film Festivali’nin uluslararası kısa film festivalin yolculuğuna şahit olmaktan ümitli olduğunu dile getirerek söze başladı. Pay sözlerine şöyle devam etti; “Biz film yapmaya çalışan insanlar olarak çeşitli duygulara sahip oluyoruz. Benim elimdeki kuvvetli duygulardan bir tanesi Türk sinemasının kafasının hala karışık bir vaziyette olması. Bu tarz çalışmaların çok kıymetli değerli olduğuna inanıyorum. Bu yönden katkısı olan herkese çok teşekkür ederim.”

Festival Danışma Kurulu Başkanı Atalay Taşdiken konuşmasında kısa film festivalinin kısa dönemde veya sivil toplum kuruluşlarının, kamu kuruluşlarının bu alana destek vermesinin gerçekten olumlu bulduğuna değindi. Taşdiken, “Yeni yetişen genç nesilde ciddi şekilde sinema yapma arzusu yeteneği kabiliyeti her anlamda ışıldıyor. El vermek destek olmak gelecekte Türk sinemasını değerli yeteneklerinin bugünden ortaya çıkarılmasını sağlamak. Bir anlamda bu kurumlarında gurur duyacağı bir şey olacak. Alemlere Rahmet Uluslararası Film Festivali’nin uluslararası festivale dönüşmüş olmasının önemsiyorum” diye sözlerine devam etti.

Son olarak söz alan Festival Son Taslak Bölümü Direktörü Belkıs Bayrak ise konuşmasında; “Festivalin tematik olması o temanın aslında daraltıcı değil tam tersine evrensel ve vizyonunu genişletici bir yerde olduğunu görüyorum. Son taslak bölümüne yurtiçi ve yurtdışı projelerini gönderen herkese çok teşekkür ederim.” dedi.

Ulusal Yarışma Kategorisi’nde En İyi Film Ödülü İçin 8 Aday

Bu yıl başkanlığını yapımcı, yönetmen, senarist  Murat Pay’ın üstlendiği yapımcı, yönetmen İsmail Fidan, kurgu yönetmeni Naim Kanat, oyuncu Fatma Büşra Ayaydın ve senarist Uğur Uzunok’tan oluşan jüri üyelerinin değerlendireceği Kısa Kurmaca finalist filmleri arasında; Furkan Daşbilek’in “Bir Nehir Kıyısında”, Yiğit Armotuoğlu’nun “Majid’den Sevgilerle”, M.Yusuf İzgöer’in “Telkin”, Burhan Hatinoğlu “Tekin”, Arazi, Kaan Atilla Taşkın’ın “Tükeniş”, Kısa Belgesel finalist filmleri arasında ise Ahmed Mücahid Aydoğan’ın “Çocuklar Aşkına”, Yasin Öztürk’ün “Tülütabaklar Ölümsüz Kahramanlar” ve Ömer Güler’in “Arayış” yer alıyor.

 Uluslararası Kategoride Bu Yıl 11 Finalist Yarışacak.

Başkanlığını İspanyol yönetmen Oliver Laxe’in üstleneceği Uluslararası Yarışma jürisinde yapımcı Aneta Matovska, Mustafa Bora Durmuşoğlu, yönetmen Kaz Rahman ile Oyuncu, yönetmen Reshad Strik yer alıyor.

Bu yıl jüri karşısına çıkacak Uluslararası Kısa Kurmaca finalist filmler arasında; Athıthya Kanagarajan’ın “Dreams”, Ignat Bagırov’un “Flowers For You”, Loreno Sopı’nın “Ray”, Islam Ruskulov’un “Traffic Lights”, Amır Sadhazarı’nın “The Room On The Roof”, Uluslararası Belgesel finalist filmleri arasında; Mohmed Fathı’nin “Rawhya’s Safe Haven”, Cholpon Idrıs’ın “Meerman”, Oleksandr Hoısan’ın “El Vulcano”, ile Uluslararası Animasyon finalist filmleri arasında; Mansur Sarsembayev ve Maxud Sarsembayev’in “Where Does The Heart Call”, Natalia Darvina’nın “Good Wolf” ve W Chung’in “Fledgling” filmleri yer alıyor.

“Son Taslak Endüstri Bölümü” Genç Sinemacıları Cesaretlendiriyor

Esra Demirkan, akademisyen Mehmet Köprü ve yapımcı Halil Kardaş’tan oluşan Kısa Film Yapım destek Jürisi karşısına çıkacak projeler arasında Zeynep İncetekin’in “Blackbird”, Muzaffer Mehmet Çağlar’ın “The Tree Of Cherry”, Mehmet Akif Güler’in “Makas”,Yiğit Ege Yazar ve Şüheda Yazar’ın “Yanıp Sönen Ruhlar”, Ömer Dişbudak’ın “654 Grams”, Turan Haste’nin “Rutubet”, Mehmet Selim Gök’ün “Deer” ve Osman Çakır’ın “Karamaco” yer alıyor. 

Yapımcı, yönetmen Valmıra Hyseni,Faruk Güven ve yönetmen Mohsen Gharaei’den oluşan Proje Geliştirme Jürisi karşısına çıkacak projeler arasında Davron Tadjiev’in “Eser”, Barbaros Çelik’in “Ayna”, Mehmet Tahir Altuntaş’ın- “Geceyle Gelen”, Ahmet Faruk Arslan’ın “Bir Dolap Tozlu Uzay Elbisesi”, İbrahim Said Sürmeneli’nin “Güvercin”, Şener Yiğit’in “Güz”, Olga Niekrasova’nın “Anıların Sıcak Denizi” ve Ahmet Duvar’ın “Karayazı” yer alıyor. 

Festival Açılışını Oliver Laxe’nin “Mimosas” Filmiyle Yapıyor.

 22- 27 Kasım tarihleri arasında düzenlenecek olan 7. Alemlere Rahmet Uluslararası Kısa Film Festivali açılışını, İspanyol yönetmen Oliver Laxe’in 2016 yılında Cannes Film Festivali’nde Uluslararası Eleştirmenler Haftası Büyük Ödülü alan “Mimosas” filmiyle yapacak. Kahire ve Sevil Festivallerinden de ödüller alan film, Fas’ın Atlas Dağları’nda geçiyor. Öleceğini hisseden bir şeyhin kendi topraklarında ve sevdiklerinin yanında gömülmek arzusuyla bir kervanla sarp dağlarda çıktığı yolculuğu anlatan ve konusuyla dikkatleri üzerine çeken film, festivalin açılış töreninin ardından yönetmenin katılımıyla gösterilecek.

Jüri Başkanı Oliver Laxe’den “Ustalık Sınıfı” Etkinliği!

Dopdolu film seçkisiyle sinemaseverlerin karşısına çıkmaya hazırlanan festivalde uluslararası jüri başkanlığı yapacak olan yönetmen, 25 Kasım günü sinema meraklılarıyla deneyimlerini paylaşacak. 7. Alemlere Rahmet Uluslararası Kısa Film Festivali’nin Son Taslak Endüstri Bölümü kapsamında gerçekleşecek olan “Ustalık Sınıfı” etkinliği Akademi Beyoğlu Konferans Salonu’nda gerçekleşecek. Saat 20:00’de olan etkinlik ile yönetmen hem sinemaseverlerle bir araya gelecek hem de filmlerinden edindiği deneyimleri aktaracak.

Ağustos 2010’da yayın hayatına başlayan aylık sinema dergisi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir